Městečko z buněk

„ČEZ nám buňky nabídl v rámci dobrých vztahů. Dnes slouží při výstavně největšího tepelného bloku v elektrárně v Ledvicích. Už je prakticky dobudován, buňky bychom proto mohli využít v Trianglu," vysvětlil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Kraj tak chce vyhovět pracovníkům, kteří si stěžují, že v průmyslové zóně nemají žádné sociální zázemí ani možnost občerstvení. „Triangle City by mělo sloužit řidičům kamionů, kteří do zóny přivážejí a odvážejí materiál, stavebním dělníkům a firmám, které brzy začnou stavět továrnu pro Nexen," upřesnil Bubeníček.

Do konce září by se v zóně měla objevit kuchyň s jídelnou a osm ubytoven se 128 pokoji pro 256 lidí. Ubytovny jsou kompletně vybavené postelemi, skříněmi, židlemi, stolky, povlečením i ručníky. Jejich součástí je také kuchyňka, sprchy a společenská místnost. Do konce června 2015 by měla přibýt i administrativní budova. V té by měla sídlit příspěvková organizace SPZ Triangle, volné kanceláře by si mohli pronajmout investoři, kteří v zóně dosud nemají vlastní zázemí.

Přestěhování buněk, které jsou v současnosti v areálu elektrárny Ledvice, bude předcházet stavba silnic v zóně Triangle a příprava sítí. Práce vyjdou na 12 milionů korun. Náklady samospráva uhradí z peněz, které kraji schválila vláda jako kompenzaci za prodej pozemků společnosti Nexen za zvýhodněnou cenu.

Budou další investoři?

V zóně nyní působí několik menších společností většinou z automobilového průmyslu. K dispozici je ještě asi 113 hektarů půdy. CzechInvest se je stále snaží zaplnit. „K probíhajícím jednáním s investory nemůžeme bohužel sdělovat podrobnosti. Nicméně za první pololetí tohoto roku jsme průmyslovou zónu Triangle nabízeli devíti potenciálním investorům z oblasti automotive a strojírenství, v jednom případě se jednalo o umístění datacentra," uvedla mluvčí CzechInvestu Petra Menclová.

Nejnovější jsou Španělé

Nedávno krajští zastupitelé také schválili pronájem a následný prodej pozemku o rozloze 7,64 hektarů španělské firmě Gonvarri Corporación Financiera. „Investor respektuje všechny podmínky, není potřeba vyjednávat žádné slevy. Triangle se nám postupně zaplňuje," řekl hejtman Bubeníček.

Španělská společnost postaví závod na laserové vyřezávání kovových komponentů z ocelových pásů určených pro automobilový průmysl. Bude přitom spolupracovat s firmou Gestamp Louny, která stojí na sousedním pozemku. Nový investor zaměstná 125 lidí. Předpokládaná počáteční výše investice je zhruba 247 milionů korun. Začátek výstavby je naplánován na březen roku 2015, zkušební provoz by měl odstartovat v listopadu.