Proto jsme oslovili několik restaurací v chomutovském okrese, jestli by obyčejnou vodu zákazníkům zdarma dávali. Většina je ale spíš proti.
V restauraci U fešáka v Blatenské ulici o tom zatím ještě neuvažovali. Podle zaměstnankyně restaurace, která nechtěla být jmenována, lidé občas chtějí kohoutkovou vodou dolít ovocný džus a v tom jim personál vyhoví. Ale o tom, že by zavedli podávání vody v karafách rovnou na stůl, zatím neuvažují. Podle ní na to Češi nejsou ani zvyklí a obyčejnou vodu nevyžadují.


V restauraci AVE na Blatenské si zase myslí, že by toho lidé zneužívali. „Když jsme kdysi dolévali džus obyčejnou vodou, chtěl to každý. Teď když si mají vodu zaplatit, tak to nepijí,“ ukazuje na českou povahu číšnice z restaurace, která také nechtěla být jmenována. „Takže dneska jim dáme vodu jen na zapití léků nebo ke kávě,“ doplňuje.


V restauraci Rigoletto na náměstí mají trochu jiný názor, tam se to do budoucna chystají zavést. Zatím džbánek s vodou podávají známým nebo častým hostům. Běžným zákazníkům dají také sklenici obyčejné vody, pokud si o ní řekne. „Chceme také začít podávat vodu ke kávě,“ doplňuje provozní restaurace Milan Chudý.


Jako dobrý nápad to vidí také vedoucí Hradní restaurace v Kadani. „Proč to nezavést. V zahraničí je to normální,“ pokyvuje nadšeně Emil Marhoun. „My jsme to i jeden čas mívali, ale pak jsme to zrušili. Tak proč s tím znovu nezačít,“ doplňuje. Ten si dokonce od redakce vzal kontakt na pořadatele kampaně.


Vodu na požádaní podají svému zákazníku i v řecké restauraci Knossos v Jirkově. Karafy s vodou tam ale nemají.
To, že by toho Češi začali využívat si myslí i majitel jedné restaurace v centru města, ten však nechtěl být jmenován. Podle něho by se také mohlo stát, že si přijde člověk posedět, přečíst noviny a vypije opravdu jen vodu zadarmo. Na druhou stranu to bere jako zajímavou myšlenku.
Kampaň za pití vody z kohoutku rozjela skupina Veolia Voda, k ní se přidala i společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. Podle nich je i v zahraničí běžným zvykem, že host, který se přijde najíst, dostane v restauraci vychlazenou vodu automaticky na stůl.