Šestice umělců tam dnes už třetí den usilovně pracuje na sochách ze dřeva. Výsledky jejich téměř týdenního snažení zhodnotí v neděli odborná porota.

Šanci vidět umělce při práci má téměř každý. „V zásadě tu jsme celý den. Dvanáct hodin minimálně, spíše ale více," říká Jiří Němec z Boleboře, jeden z účastníků sympozia. A skutečně je na co se dívat stromy se pod rukou šestice zručných mužů mění pomalu na umělecká díla. Nečekejte ale na první pohled uspěchanou práci přestože je čas tíží, tak každý řez či sek je veden s maximální rozvahou. Na chyby totiž není mnoho místa. „Velmi důležité je si stanovit takový cíl, kterého lze včas dosáhnout," říká účastník Jiří Vyvial, který dorazil až z Nové Bělé. „I tak je tu člověk v zásadě celý den, což ale k takovým sympoziím patří", směje se.

A jaká díla se před zámkem rodí? „Pojmenoval jsem to Pupci světa. Jde o čtyři spojené a zkroucené figury, které budou zachyceny v jakési rotaci, jakoby utíkaly," vysvětluje Václav Kyselka ze Křoví nedaleko Brna. „Zabývám se tvarem spirály v životě, jakýmsi růstem, rotací, která souvisí s člověkem a pohybem. Přemýšlel jsem, jak je současný svět urychlený. Dílo je tak trochu narážkou na spěch současné společnosti a na ovládnutí tohoto světa penězi," mluví o obsahu svého díla Kyselka. „ Dílo Pupci světa ukáže čtyři figury, které se pořád za něčím honí, přitom ale jen běhají kolem sebe."

Inspiraci umělci nečerpají jen ve vnějším světě. „Já se zabývám tématem, které mě zvlášť oslovilo v pozdějších letech života. Říkám tomu Anděl ve mně jakési svědomí, to lepší já, naše lepší stránka, kterou máme v sobě jako lidé," říká Jiří Vyvial. Abstrakci zvolil zase Jiří Němec. „Já zde vytvářím abstraktní hlavu, která je vytažená z celkového kontextu," uvádí. Díla jsou různorodá a určitě je na co se těšit.

Kdy bude hotovo není snadné určit podle jejich slov se sochy zkrátka musí nějak stihnout a je těžké odhadnout, kdy to bude. „V podstatě žádná socha není nikdy dokončená, pořád se na ní dá něco dělat, pořad se na ní dá dále pracovat. Velké umění je vlastně určit ten moment, kdy je dílo hotové. Není každopádně dobré se sochou zabývat déle, než je nutné. Může se pak pokazit, začne vznikat nový pohled a často se vlastně řeší jen zbytečné věci. Jde o to rychle myslet, rychle dělat a rychle dokončit," odpovídá na tuto otázku Němec.

Přestože k proměně kusu stromu v umění používají rozličné nástroje a techniky, jedno je patrné už od pohledu prim hraje motorová pila. „Je to pravda, na sympoziu je nutná rychlost a motorová pila hodně pomůže. Podstatnou část práce člověk udělá právě s ní," vysvětluje Vyvial. Podle umělců se s pilou dají ladit i detaily, když to člověk umí. Není tak vždy zapotřebí dalších nástrojů.

Pokud nemáte možnost se podívat na umělce během jejich práce, můžete alespoň zhlédnout jejich výtvory v neděli, kdy proběhne vyhodnocení. Práci sochařů posoudí odborná porota, která vybere vítěze. S oceněním je spojena finanční odměna 25 tisíc korun. Udělovat se bude také Cena diváků, o jejím držiteli rozhodnou návštěvníci.

Sochy zůstanou jeden rok v areálu zámeckého parku.