Pomohl mu program „V padesáti nekončíme“ (VPN), který je určen právě lidi starší padesáti let, zvláště cílí na ty ještě starší – od 55 let výše.
Josef Lejsner je jedním z těch, kteří díky němu uplatnění našli. „Teď pracuji jako zahradník v domově důchodců. To místo je dotované,“ vysvětluje jirkovský šedesátník, když sedíme ve školících prostorách společnosti Asista, která na Chomutovsku vzdělávání starších lidí provozuje.

Za sebou má školící cyklus, kde se například naučil základy cizích jazyk či pracovat s počítačem a internetem. Tyto dovednosti sice v nové práci nevyužije, ale na školení nedá dopustit. „Já bych to všem doporučil. Pochytil jsem základy, naučil jsem se s počítačem a poznal jsem partu výborných lidí,“ vypočítává.
Školení není jen o konkrétních dovednostech, ale celkově rozšiřují obzor, doplňuje jednatel školící společnosti Asista Jaroslav Formánek. „Klienti se třeba naučí, jak hledat zaměstnání, jak napsat a odeslat životopis.

Jak se do školícího programu v Chomutově dostat? Vhodné kandidáty vytipovává úřad práce a to i ve spolupráci s Asistou.
Na podzim se bude v Chomutově otevírat nový cyklus, do něj by mělo být nabráno něco přes dvacet lidí.

Kromě samotného vzdělávání je možné i vytvoření dotovaných míst, tak jako v případě pana Lejsnera. Bez dotace by totiž zaměstnavatel pozici „neutáhl“.
Na konci června bylo na Chomutovsku bez práce přes dva tisíce lidí od 50 let věku výše. Program VPN je placen ze Evropského sociálního fondu ze státního rozpočtu.