Místní uspořádali první ročník slavnosti Měděnecké krušení, které připomíná také 45. výročí zahájení těžby magnetitu v tamním dole a 15 let od jejího ukončení. 

„Asi před třemi lety jsme začali pracovat na otevření štoly. Obnovili jsme historický portál a chodbu, která měří 110 metrů," řekl místopředseda občanského sdružení Historické rudné doly Mědník-Měděnec Ivan Cáder. Ve štole jsou k vidění například původní i repliky hornických nástrojů a svítilen, historickou těžbu připomíná i figurína středověkého horníka.

Hornická slavnost Měděnecké krušení vznikla původně jako setkání bývalých zaměstnanců rudných dolů. Letos už kromě připomínek výročí těžby magnetitu byl na programu také pochod horníků v historických uniformách, vystoupení dětského sboru z nedalekého Jáchymova s hornickými písničkami a básničkami a sdružení dobrovolných hasičů z Klášterce nad Ohří a Kadaně.

Doložená je těžba rud v okolí Měděnce už od roku 1442, podle Cádera se tam ale těžilo už dříve, jen o tom nejsou žádné záznamy. „V roce 1856 totiž shořel velký archiv," dodal. V kopci se těžily chalkopyrity čili měďnaté rudy. „Nešlo o měď jako takovou, ale o rudy s velkým obsahem stříbra. Později se doly staly zdrojem pro výrobu kyseliny sírové, v 50. letech se tam marně snažili najít i uran.

„V roce 1968 byla vytěžená první tuna magnetitu, jeho těžba skončila v roce 1992," připomněl Cáder obě výročí. O dva roky později na místě začal fungoval soukromý důl, kvůli problémům s odbytem ale vydržel jen dva roky. V červenci 1998 skončila těžba definitivně a došlo k postupnému zatopení dolu.

Jeho přístupná část je návštěvníkům otevřená o prázdninách každý den a mimo ně o víkendech, nebo po předchozí domluvě.