Víte, jaká strana má v krajských volbách nejvíc kandidátů z Chomutovska? A kdo si místní osobnost zvolil dokonce do čela kandidátky? Ve které je nejvíc starostů? Podívejme se na krajské kandidátní listiny optikou okresu…

Jak Chomutovský deník spočítal, do krajského zastupitelstva kandiduje celkem 203 lidí z okresu. Často jsou to lidé, kteří se politice aktivně věnují na komunální úrovni, například starostové či zastupitelé měst a obcí. Ale stejně tak je na listinách spousta lidí bez politické funkce. Stačí namátkou vybrat pár povolání: učitelka, řidič, důchodce, poštovní doručovatelka, rytec…

Kandidují všichni starostové velkých měst. Primátor Chomutova Daniel Černý za hnutí JsmePRO!Kraj, starosta Jirkova Radek Štejnar za ČSSD, kadaňský Jiří Kulhánek je dokonce lídrem své ODS. Podobně jeho kolega z Klášterce Štefan Drozd je jedničkou Svobodní a Soukromníci.

A o hlasy voličů se ucházejí také místostarostové. Jak náměstci chomutovského primátora Marian Bystroň (JsmePRO!Kraj) a Marek Hrabáč (ANO 2011), tak jirkovská místostarostka Dana Jurštaková (ODS) či klášterecký Josef Suchý (Úsvit s Blokem proti islamizaci)

Člověka z Chomutovska má v čele své kandidátky také Nový Sever (Milan Märc), což je mimochodem správná odpověď na první otázku z úvodu článku. Právě za Nový Sever kandiduje nejvíc lidí z okresu. Druhá je překvapivě koalice Úsvitu s Blokem proti islamizaci, kde je rovněž více než polovina lidí z Chomutovska.

A ještě další dvě strany vsadily na lídra z našeho okresu Národní demokracie (Adam Benjamin Bartoš) a hnutí s názvem „Ne legální imigraci Peníze raději pro naše lidi" (Petra Kotyzová).

Kandidují také dva současní krajští radní, Jaroslav Komínek a Ladislav Drlý. Oba samozřejmě za KSČM.

A co otázka stran největšího počtu starostů? Stačí se podívat na názvy stran a člověku to dojde. Ano, je to hnutí Starostové a Nezávislí. Na jejich kandidátce najdete starosty Strupčic, Vysoké Pece či Měděnce.