Od února jel šicí stroj Lady Hellerové snad bez ustání. Za tu dobu stačila našít sto šedesát bláznivých modelů: barevných šatů, overalů, rozevlátých sukní, orientálních kalhot a večerních rób jako vystřižených z filmu Sex ve městě. Ženy je uvidí na velké módní přehlídce, která se bude konat 18. června v kostele sv. Jakuba Většího ve Škrli.

Obrazy v modelech

Všechny modely vznikaly bez nákresů a bez střihů. „Málokdy měřím, nemám trpělivost. Jakmile vidím látku, dám se rovnou do stříhání a šití,“ vysvětluje autorka, která je známá především svou keramikou a abstraktními olejomalbami.

Právě obrazy prý prolínají i do jejích modelů. „Jsou barevné a kdo zná mou tvorbu, v těch modelech najde vyskládané mé obrazy,“ říká. Šití šatů se prý se s jejím malováním nevylučuje, naopak.

„Džíny bych zakázala…“

Oblečení je ušité ve stylu heute couture. Co věc, to originál z kvalitních materiálů jako je například hedvábí a mušelín. Nejvíc místa na ramíncích, kde jsou natěsnány modely na přehlídku, zabírají šaty a sukně. „Každá žena by měla být ženou,“ míní totiž Lada Hellerová. „Zakázala bych džíny. Jsou vulgární, neženské a potlačují přednosti,“ je nekompromisní.

Poklona ženám přes čtyřicet

Nápad na módní přehlídku přišel, protože si uvědomila, že je spousta krásných žen, kterým je čtyřicet a více let, které ze sebe zbytečně dělají šedé myšky.

Zprvu šila v menším měřítku jen pro potřeby originálního second handu, který provozuje v ulici Jakoubka se Stříbra. A fungovalo to. Zákaznice se vracely. „Vždycky vtančily do krámku s tím, že když vyjdou ven v barevné rozevláté sukni, lidé se na ně smějí, protože rozdávají dobrou pohodou. Samy se cítily pohodově a měly potřebu přijít mi to říct. Je pro mě uspokojující vidět, že ty šaty žijí,“ dokreslila autorka. Tak se zrodil nápad na daleko větší akci: „módní přehlídku pro MÉ ženy,“ usmívá se Lada.

Nejdřív plánovala, že našije sto kousků, pak pokračovala na sto šedesát. Jakmile došívá jedny šaty, už má totiž nápad na další. Aby je stihla vytvořit přizpůsobila si program, aby stíhala i práci ve svém krámku a v ateliéru. Vstávala každé ráno v pět hodin a usedala ke stroji. Zatímco ona byla neúnavná, šicí stroj dvakrát vypověděl.

V kostele

Rámec módní šou vytvoří kostel sv. Jakuba Většího se svou nevšední atmosférou. Umístěna je tam stálá výstava obrazů Lady Hellerové. Tančící siluety jasných barev tak trefně doplní modely, které předvedou dívky na mole. Oblečení si zájemkyně budou moci koupit přímo na místě. Ostatní kousky budou po přehlídce k mání v krámku v ulici Jakoubka ze Stříbra.

Módní přehlídka vypukne 18. června v 17 hodin. Návštěvnice (i návštěvníci) si navíc užijí vystoupení orientálních tanečnic ze skupiny Farah. Od 19 hodin bude zábava pokračovat vesnickou veselicí v zámečku naproti kostelu. K tanci a poslechu zahraje kapela Úlet. Veselice se bude konat pod záštitou obce Bílence.