Po celém městě je Chomutované mohou vídat na plakátech a billboardech, kde slibují, co zlepší. Jen je zvolit. Teď mají možnost si lídry politických stran, kteří kandidují v komunálních volbách v Chomutově, také vyzpovídat tváří v tvář. Ovšem až poté, co si je důkladně „proklepne“ uznávaný moderátor České televize Jakub Železný. To vše v předvolební debatě, která se uskuteční 3. října v chomutovské knihovně.

Moderované politické debaty probíhají nejčastěji na celostátní úrovni, méně obvyklé jsou na půdě městských knihoven. Ta chomutovská se ale „velkého sousta“ nelekla. „Myslím si, že to spadá do našich úkolů, mezi které patří předávání informací,“ je přesvědčená ředitelka Střediska knihovnických a kulturních služeb Andrea Löblová. „Něco podobného se tu na úrovni města dosud nedělo, pro Chomutovany to může být zajímavá konfrontace,“ domnívá se.

S myšlenkou uspořádat debatu přišla Lucie Hlivková z programového oddělení knihovny. Podmínkou ale bylo, že se podaří sehnat kvalitního a nestranného moderátora.

„Oslovili jsme top deset nejznámějších českých moderátorů, kteří se zabývají politickými tématy, například Václava Moravce, Barboru Tachecí či Jakuba Železného,“ přiblížila Hlivková. „A Jakub Železný nám zavolal hned druhý den,“ zmínila.

Moderátor zpravodajství České televize Jakub Železný.Známý novinář si příležitost nenechal ujít, protože politické debaty na městské úrovni vnímá jako výzvu. „Dělám je velice rád, je to něco nového,“ uvedl Jakub Železný pro Chomutovský deník. „Příprava je jiná než pro běžnou debatu v televizi, člověk se musí připravit do hloubky, aby se vyznal v tématech, která nemá na stole běžně. Je potřeba vědět, do jakého prostředí přichází a co lidi zajímá,“ řekl. Jisté je, že lídry nebude šetřit. „Jsem vždy ostrý. Samozřejmě ale přiměřeně situaci,“ dodal.

Představitele jednotlivých stran bude zahrnovat přesně mířenými otázkami zhruba hodinu, další půl hodinu je pak může dotazovat samo publikum.

Protože je kapacita velkého sálu knihovny, kde se debata uskuteční, omezená, každý lídr či jeho zástupce s sebou smí přivést nejvýše pět svých podporovatelů. Kromě toho bude k dispozici ještě 150 míst pro veřejnost. Zájemci mají možnost získat jen po dvou vstupenkách, aby se dostalo na co nejširší spektrum lidí. Během příštího týdne knihovna prostřednictvím svých webových stránek a Facebooku vyhlásí, kdy a kde budou k dostání.

Knihovna zvažuje i možnost online přenosu. „Lidé se nás na to hodně ptají, není to ale v našich technických možnostech, proto jsme oslovili firmy, které se tím zabývají,“ podotkla ředitelka. Jaký bude výsledek, zatím nechce předjímat.

Předvolební debata lídrů politických stran začne 3. října v 17 hodin. Účast už přislíbilo 8 z celkem 11 kandidujících stran a hnutí.