Přesně v polovině prázdnin, v sobotu 1. srpna, přivítá areál kláštereckého letního kina severočeskou premiéru letního festivalu Slon v porcelánu. Celodenní zábava zaměřená zejména na rodiny nabídne dětské dílničky, společné zpívání, pohádky, soutěže i cirkus. Program vyvrcholí koncertem kapely Burma Jones se zpěvákem Bohoušem Josefem a závěrečnou ohnivou show.

Duchovním otcem projektu je herec, zpěvák a moderátor Petr Batěk (na snímku vpravo dole), který už má s organizací podobně zaměřených zábavních akcí zkušenosti. Chomutovskému deníku poskytl následující rozhovor.

Petr Batěk.Festival má v Ústeckém kraji premiéru, proč padla volba na Klášterec nad Ohří?
Jednak je to krásné město na levém břehu řeky Ohře s řadou malebných zákoutí včetně zámeckého areálu s parkem, s vedením Klášterce navíc dlouhodobě a úspěšně spolupracujeme. Pokud představitele města přesvědčíme, že naše nabídka je zajímavá a poskytne obyvatelům města smysluplné a hodnotné vyžití ve volném čase, zábavu a také třeba nenásilné poučení, vycházejí nám maximálně vstříc.

Porcelán v názvu festivalu odkazuje na dlouholetou tradici místní porcelánky. Ale co ten chobotnatý tlustokožec?
Porcelánku jste uhodl správně. Kromě toho, že proslulá továrna proslavila město v tuzemsku i za hranicemi, vyrobila pro nás hrnky s logem festivalu. Jako suvenýr je získají návštěvníci naší přehlídky. Slon jako gigantický představitel zvířecí říše má odkazovat na velikost festivalu, rozsáhlou, bohatou a pestrou programovou nabídku a, jak doufáme, i obrovský zážitek pro každého, kdo přijde.

Na koho festival míří?
Chceme, aby se bavili všichni členové rodiny napříč generacemi. Proto je první část festivalu od 11:00 hodin věnována především dětem a mládeži. Mohou se těšit na pohádky, řemeslné dílny, cirkusová čísla či nejrůznější soutěže, pochopitelně s odměnami. Jednou z nich je například klání o nejlepší výtvor. Věřím ale, že se budou bavit i rodiče či prarodiče dětí. Od 18:00 hodin pak bude festivalové pódium patřit dospělým návštěvníkům. Mohou se těšit na koncerty skupiny Pokoj č. 26, která interpretuje písně legendárního zpěváka Petra Nováka. Poté zahraje funky kapela Vaška Křivance Buster Nixon a od 21:00 hodin nastoupí Burma Jones s Bohoušem Josefem. Kapela nedávno vydala singl, kterým se vrátila na pódia. Bohouš navíc účinkuje v novém muzikálu. Takže myslím, že koncert je velkou příležitostí zjistit, zda se klukům comeback vydařil.

Organizace ani dramaturgie tak velké akce není jistě jednoduchá. Jak obtížené je například personální zajištění festivalu?
Naštěstí již delší dobu spolupracuji s řadou herců z celé republiky. Platí to i o muzikantech. Funguje to naštěstí na přátelské a kamarádské bázi, takže se mi zatím daří zajistit potřebný počet účinkujících.

Chystáte nějaké překvapení?
Celý festival budeme snímat kamerami a ze získaného materiálu natočíme dokumentární film. Protože chceme na letošní premiéru navázat dalšími ročníky přehlídky, za rok bychom film návštěvníkům promítli. Další variantou je rozdávat DVD s filmem spolu se vstupenkou na další ročník festivalu. Myslím, že je to zajímavý nápad.

Vstupné je skutečně symbolické, dospělí zaplatí za celý den 100 korun, děti polovinu této částky. To náklady festivalu nejspíš nepokryje?
Máte pravdu. Naštěstí na festivalu participuje město, a to i finančně. Bavili jsme se o tom, jak vstupné nastavit. Dohodli jsme se, že by nebylo rozumné kapsy potenciálních diváků příliš zatížit. Navíc začínáme, představujeme něco nového, co v této podobě ve městě zatím nebylo. Pokud lidi zaujmeme a zabavíme, přijdou snad i příště. A třeba budou ochotni za příjemnou a inteligentní podívanou připlatit.