Zabývejte se tím


Přestože to není žádná novinka (v minulém volebním období to bylo zrovna tak), krajskému šéfovi ODS se to nelíbí. „Vím, že situace v Klášterci je komplikovaná, ale mám s tím problém,“ přiznal Mladé frontě Dnes Jan Kubata. Chce, aby se tím zabývali lidé v oblasti.

Jenže ani pro ně to není nic nového. „Řešili jsme stejnou situaci i před čtyřmi lety. Musíme dát na stůl argumenty, ze kterých jasně vyplyne, že jiná východiska nebyla,“ říká předseda oblastní ODS Jan Řehák.

Rozhodnutí pak bude na výkonné radě, tedy celorepublikovém orgánu strany. Ale dá se předpokládat, že pokud stranické špičky nezasáhly po minulých volbách, nebudou do Klášterce zasahovat ani teď.

Na druhou stranu je pravda, že vláda nad městem šla klidně sestavit i bez podpory komunistů. Alespoň matematicky.

Jednadvacet křesel v zastupitelstvu si totiž rozdělilo celkem deset stran a sdružení, takže možných kombinací bylo požehnaně. A co víc – dnešní opozice upozorňuje, že dokonce nabízela svých devět hlasů, aby v Klášterci nevládli komunisté.

Starosta Jan Houška naopak tvrdí, že s nimi bylo velice těžké jednat. A hájí se v podstatě stejně jako před čtyřmi lety – nebyla podepsána žádná koaliční smlouva, jde jen o dohodu.


Zákaz nepřišel, tak proč ne


Místostarosta Stanislav Stehlík (TOP09) k tomu navíc dodává, že dnešní koalice funguje ve městě už delší dobu a osvědčila se. Právě jeho strana přitom také volá po tom, že spolupráce s KSČM je nepřijtelná. Podle Stehlíka je to ale věc spíš celostátní politiky a na nižší úrovni se musí podle něj koukat hlavně na fungování města.

Dokonce si prý vyžádal předem stanovisko své strany a protože jednoznačný zákaz nedostal, vládu s komunisty podpořil.

Každopádně zástupci všech opozičních stran se podepsali pod dopis, který je adresován předsedům ODS a TOP09 Petru Nečasovi a Karlu Schwarzenbergovi, ve kterém na spolupráci s KSČM poukazují a vyzývají je, aby se situací zabývali.


Rozhodují osobní vztahy


Kdo politickou situaci v Klášterci trochu zná, ví, že všechny argumenty přebíjí jeden – totiž osobní antipatie jednotlivých zástupců stran. Víc než osoby v zastupitelstvu se totiž mění strany, za kterou kandidují. Zůstávají ale staré křivdy a osobní vztahy. Spolupracovat s tím, kdo nás tolik let křiklavě obviňuje z lotrovin? Jít do koalice s někým, co nás před lety podrazil? To určitě!

Takový je politický Klášterec nad Ohří, ve kterém tak vždycky zvítězí ta koalice, kde se lidé snesou lidsky, nikoli podle politických programů.