Změna ceny díky zefektivnění

Teplo Klášterec dodává energie pro více než 5000 domácností a řadu nerezidenčních objektů. Stoprocentní podíl společnosti odkoupila ČEZ Teplárenská na konci minulého roku. „Tímto převzetím a zároveň využitím dlouhodobých zkušeností spojených s dodávkou tepla se podařilo, i díky zázemí naší společnosti, nastavit některé procesy efektivněji. Tím se optimalizovaly náklady v této společnosti. Ve finále tak můžeme odběratelům snížit cenu, a to hned dvakrát," řekl obchodní ředitel společnosti Petr Hodek.

Lidé ušetří šest procent

To nejdůležitější na celé koupi je to, že díky ní obyvatelé Klášterce budou mít na konci roku v kapse o trochu více peněz - teplo totiž zlevní ve srovnání s roky 2012 a 2013 o šest procent. Předběžná cena tepla bude pro odběratele uplatněna od letošního dubna. Zároveň ale ČEZ Teplárenská ještě snížila konečnou cenu za rok 2013 o dalších 1,4 procenta, takže lidé dostanou další částku nazpět. Vzniklý rozdíl bude odběratelům tepelné energie zpětně vrácen nejpozději do konce dubna.

Spíše lhostejnost

Přestože lidé ušetří nějaké peníze, tak se ke kroku ČEZu staví spíše lhostejně. „Určitě je šest procent lepších než například jedno nebo žádné, ale pro nás doma to asi nic moc znamenat nebude."

„Teplo je jen jedna položka na účtech a ty jsou momentálně tak vysoké, že se ušetřené peníze prakticky ztratí," hodnotila zlevnění tepla paní Nováková z Klášterce. Podobně to i vidí pan Černý. „Tak dobře, ušetříme za teplo, ale odrhnou nás jinde, na konci roku to stejně nepoznáme," bědoval. I přesto byl ale rád, že se alespoň nezdražuje. Ve stejném duchu odpovídali i další místní - zlevnění nepřikládali v konečném součtu přílišnou váhu a byli spíše rádi, že se alespoň neplánuje zdražování.

Podle Hodka se převzetím místního distributora podařilo společnosti snížit ceny tepla i jinde. „Nejbližším příkladem je město Jirkov, zde se nám podařilo snížit cenu tepla o deset procent. Dalším je třeba Vrchlabí, kde jsme snížili cenu o 5,5 procenta," dodal.

ČEZ Teplárenská patří k největším teplárenských společnostem, zásobuje zhruba 140.000 domácnosti v 8 krajích.