Ještě než slezete ze stolu a obléknete svršky, bude mít lékař o patro výš jasno. Rentgenologické pracoviště v Klášterci nad Ohří se po přestávce otevírá pacientům. Kromě vylepšených, na pohled méně „sterilních“ místností, na ně čeká nový moderní rentgen.

Nový přístroj sice nenabídne pacientům větší pohodlí, ale velmi zjednoduší a urychlí práci lékařů. „Vytvoření snímku trvá pouhých pět vteřin,“ říká primář zobrazovacího oddělení Milan Mazura.

Slavnostní otevření proběhlo za přítomnosti zástupců města Klášterce a ředitele kadaňské nemocnice. Zdroj: Město Klášterec nad OhříElektronické snímky poté do ordinace chirurga či jiného lékaře dojdou skoro okamžitě. Navíc se ukládají v centrální databázi, odkud si je mohou kdykoli vytáhnout i další lékaři včetně specialistů. „Snímek je tak u lékaře dříve než samotný pacient,“ poznamenává Petr Hossner, ředitel nemocnice v Kadani, pod kterou klášterecký rentgen spadá.

Cena moderního přístroje se vyšplhala na téměř čtyři miliony korun. S uhrazením části nákladů pomohl i Klášterec. „Město přispělo částkou 500 tisíc korun,“ upřesňuje mluvčí radnice Adéla Václavíková.

Nový je i diagnostický přístroj

Pro město je pracoviště v Královehradecké ulici jediným rentgenem v Klášterci. „Jinak musíme dojíždět do Kadaně, což je třeba se zlomenou nohou docela obtížné,“ říká místní obyvatelka Hana Zmatlíková, která je tak trochu smolařka. „Za letošní rok jsem na rentgenu byla třikrát,“ dodává se smíchem Klášterečanka.

Kromě rentgenu pořídila kadaňská nemocnice na konci září i nový přístroj pro pediatrickou ambulanci. Ten dětským lékařům výrazně pomůže s diagnostikou nemoci. Z jedné odebrané kapky krve během pěti minut zjistí, zda se dítě nakazilo bakteriálním onemocněním či virem a mají jistotu, zda je potřeba ihned nasadit antibiotika, nebo ne.

Hokejový kouč Vladimír Růžička se stal potřetí tátou. Jeho manželka Marie přivedla na svět v úterý 10. října dceru Lejlu.
Na světě je malá Pirátka. Narodila se hokejovému trenérovi Růžičkovi