„Dlouhodobě jsme nebyli spokojeni s prací vedení města. A jelikož podobný názor začal klíčit i mezi několika členy bývalé koalice, učinili jsme společně tento krok." Tak okomentoval odvolání starostky Klášterce nad Ohří Kateřiny Mazánkové její nástupce Štefan Drozd. Novinářům to řekl na včerejší tiskové konferenci.

Kromě Mazánkové odvolala nově utvořená koalice také místostarostu Jaroslava Ježka a radního Václava Homolky, (oba KSČM).

„Chtěl bych vyzdvihnout, že se nám podařilo vytvořit širokou koalici všech stran v zastupitelstvu města s výjimkou KSČM," zmínil také nový starosta. To se podle něj podařilo v Klášterci poprvé po pětadvaceti letech. „Uděláme vše proto, aby cesta pro Klášterec byla tou lepší," okomentoval to Drozd. Poté dodal, že chod úřadu tyto změny neovlivní. Hned v pondělí mimořádně zasedne rada města a bude se novou situací zabývat.

Na naléhání novinářů uvedl starosta několik konkrétních důvodů nespokojenosti s bývalým vedením města. „Kritizovali jsme vytváření nových míst pro zastupitele, myslím tím místo preventistky městské policie, dále nestandardní založení jedné ze společností města Klášterecké kyselky, která se má starat o údržbu města," uvedl Drozd.

Nejdřív ji chválil, teď ji odvolal

Nový místostarosta Josef Suchý (Otevřená radnice), člen bývalé koalice, uvedl, že v poslední době byla se starostkou špatná komunikace. „V poslední době už to došlo tak daleko, že jsme si přestali věřit," řekl Suchý. „Vyvrcholilo to rozhodnutím, že se spojíme s opozicí a stávající neuspokojivou situaci tak vyřešíme," objasnil místostarosta.

Bez povšimnutí novinářů však nezůstala nedávná aktivita místostarosty, který práci starostky Mazánkové chválil a navrhl pro ní mimořádnou finanční odměnu, kterou nakonec formou daru dostala. K tomu místostarosta uvedl, že v té době ještě starostka pracovala dobře a odměnu si zasloužila.

Na dotaz, zda se na důvodech k odvolání starostky podílel i soud, který měl začít s Mazánkovou v Chomutově v úterý 27. října, odpověděl nový starosta, že nikoliv. „Jedná se o věc ke které došlo ještě v době, než byla starostkou," uvedl Drozd.

Mazánková: Zradili mě vlastní lidé

„Smutné na tom všem je to, že mě zradili moji vlastní lidé, konkrétně to byl Petr Hybner, Štěpán Kostelník a Dana Vaicová," řekla Chomutovskému deníku odvolaná starostka. Odvolání však Mazánkovou neznechutilo natolik, aby s komunální politikou skončila. „Vždy jsem si myslela, že se dá politika dělat slušně a poctivě a myslím si to pořád, ale asi jak vidím se nedá," zapochybovala Mazánková.

ROZHOVOR S BÝVALOU STAROSTKOU KLÁŠTERCE NAD OHŘÍ KATEŘINOU MAZÁNKOVOU

Mazánková: „Stala jsem se nepohodlnou"

Starostka Klášterce nad Ohří Kateřina MazánkováŽádné uplakané oči, ani ztrhané rysy ve tváři. Plná energie a s širokým úsměvem, přišla ještě ve čtvrtek starostka Kateřina Mazánková, v pátek na domluvený rozhovor. „To podstatné už jsem vám řekla včera," začala.

Znechutilo vás odvolání z funkce starostky?
Zradila mě menšina z našeho sedmičlenného klubu, takže to ještě docela jde.

Co si myslíte že trojici vašich bývalých kolegů Hybner, Kostelník a Vaicová vedlo k tomu, že se dali dohromady s opozicí?
Jejich osobní zájmy jsou nadřazené jejich morálním hodnotám. My jako hnutí nemáme žádná pravidla, takže se nemusíme ničím vázat.

Předcházely vašemu odvolání nějaké neshody, nesrovnalosti, konflikty?
Já jsem nedostala žádnou výtku, žádné upozornění, že bychom něco dělali špatně. Ani náznak toho, že by se naše ideologie rozcházela. Myslím si, že to začalo tím, když asi čtyři měsíce zpátky přišli kolegové s lobistickou skupinou, která by nám tady měla zajišťovat dotační projekty a s tím všechno spojené. No a tomu já jsem řekla trošku stop.

Nechtěla jste, aby se to vymklo vaší kontrole?
Ano, přesně tak. Nechtěla jsem, aby to ovládal někdo z venčí. Je za tím dokonce jeden bývalý poslanec Tomáš Úlehla, který je kamarádem Petra Hybnera (exposlanec ve své neoficiální reakci jakoukoli účast na "puči" popřel - pozn. šfr.). Tito lobisté sem začali jezdit a já jsem od toho dala ruce pryč. Jenže kolegové se s nimi scházeli dál a já jsem se pro ně stala nepohodlnou.

Chtěla jste to zajišťovat nadále lidmi odtud?
Já jsem přesvědčená, že se to dá dělat jinak, rozumně s lidmi a na tom jsem trvala. Prostě jsem řekla, že do tohohle já nejdu. Pak mi kolegové předložili nějaký papír na jednání města, který jsem nikdy neviděla a chtěli, abych ho schválila. Tady bych řekla, že jsem se stala nepohodlnou. V té době se zřejmě zmíněná trojice a Jaroslav Ježek domluvili, že to udělají jinak.

Bývalého místostarostu jste mezi zrádci nejmenovala?
Ten nakonec skončil úplně sám, všemi opuštěný. Já mám za sebou alespoň nějaké svoje lidi a toho si moc vážím. Oni nepodlehli davové panice i přesto, že jim doslova vymývali mozky. Tvrdili jim, že lžu, kradu a já nevím co všechno ještě. Možná tomu na chvilku podlehli, ale pak to ti čtyři co zůstali prohlédli a vrátili se zpátky.

Co si myslíte, že opozici přesvědčilo k tomu, že se s těmito přeběhlíky dala dohromady?
Určitě vidina, že se dostanou k moci. Oni o jejich záměru předat projekty někomu z venku, ještě neví a pak budou překvapeni.

Měl už v minulosti nový starosta ambice dostat se do čela města?
On už před volbami chtěl být starosta, takže podle mého názoru ho k tomu hnala tahle vidina. Já jsem byla ten, kdo tomu stál v cestě a tak mě bylo třeba odstranit.

Vadilo jim ještě něco dalšího?
To, že mě lidé v Klášterci mají rádi. Něco jsem dokázala. Dost často mezi lidi chodím a na rozdíl od mého předchůdce pana Houšky, jsem měla jiný způsob jednání. Někam jsem posunula město. Když jsem ze začátku někam přijela, tak když jsem řekla odkud jsem, divně se dívali. Postupem času se to změnilo a po třech letech už mě vítali příjemnějším způsobem. Možná to bude znít ješitně, ale image města jsem posunula někam jinam.

Jak na vaše odvolání reagovali starostové v okolí?
Podpořili mě, volala mi starostka Vejprt Jitka Gavdunová, senátorka ze Žatce Zdeňka Hamousová, primátor Daniel Černý z Chomutova a to potěší.

Už víte co budete dělat?
Já jsem stavař, takže něco v oboru. Určitě nezalezu někam do kouta. O práci se nebojím. Už jsem dostala nějaké nabídky. Těší to i děti, že na ně budu mít víc času.