íV Klášterci nad Ohří bude mít veškerou kulturu pod palcem nový ředitel. Od 1. června má vést nedávno vzniklou příspěvkovou organizaci Zámek Klášterec Jiří Kopica, který donedávna řídil žatecké muzeum. Mnozí Klášterečtí jsou ovšem proti a přejí si, aby místo získal dosavadní ředitel zámku Petr Hybner. Vznikla dokonce petice a zastupitelé ve čtvrtek doporučili radě revokovat usnesení o jmenování nového ředitele.

V pondělí 16. dubna se lidé, kteří stojí za Petrem Hybnerem, sešli na náměstí. Vybrali tam poslední podpisy pod petici proti jeho odvolání a den na to ji odevzdali městu. „Jsme přesvědčení o tom, že stávající ředitel zámku vykonal ohromný kus poctivé práce, změnil a především rozšířil paletu kulturních akcí na zámku a umožnil tak kláštereckým občanům mnoho kulturních zážitků a zásadně zviditelnil naše město na kulturní mapě České republiky,“ stojí v petici. „V osobě Ing. Petra Hybnera vidíme schopného, odborně zdatného ředitele pro příspěvkovou organizaci Zámek Klášterec nad Ohří. Neztotožňujeme se s rozhodnutím Rady města a žádáme, aby Rada města revokovala své rozhodnutí,“ napsali petičníci, kterých se pod tento text podepsalo údajně na tisíc.

Podle tajemnice úřadu žijí petičníci ve velkém omylu, pokud si myslí, že byl Petr Hybner zbaven funkce. „Pověřili jsme ho pouze prozatímním řízením nově zřízené organizace poté, co byli k 31. 12. 2011 odvoláni ředitelé zámku, městské knihovny a kulturního domu. Nahradit ho poté měl vítěz výběrového řízení,“ doplnila.

Do výběrového řízení se přihlásilo pět uchazečů. Z nich vybírala toho nejschopnějšího výběrová komise složená z radních a zástupců kulturních organizací (konkrétně ředitele Kulturního zařízení Kadaň a KVIZu Jirkov). Ačkoli se do výběrového řízení přihlásil i Petr Hybner, komise doporučila radě jmenovat novým ředitelem historika, sociologa a současného ředitele žateckého muzea Jiřího Kopicu.

Poté, co bylo na náměstí svoláno shromáždění příznivců Petra Hybnera a město obdrželo petici, došlo k menšímu průlomu.

Zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání doporučili radě revokovat usnesení o jmenování ředitele.

„Prosadila si to především opozice, které ovšem nejde o Petra Hybnera, ale o politickou hru. Vzala si ho pouze jako klacek na vedení města, aby zkomplikovala situaci,“ usuzuje místostarosta Stanislav Stehlík. Petr Hybner podle jeho slov nadále zůstává zaměstnancem organizace Zámek Klášterec a je údajně pravděpodobné, že by nadále šéfoval zámku coby jedné z organizací ve struktuře.

Podle Petra Hybnera lze těžko říci, jestli to bude možné. „Bude záležet na panu Kopicovi, jestli spolu dokážeme spolupracovat. Původně to býval můj podřízený ještě za mého působení v Kadani, kde jsem vedl odbor školství a kultury. Sám jsem ho doporučil na místo ředitele žateckého muzea,“ uvedl muž, pro něhož je velkým zklamáním, že nebyl ve výběrovém řízení vybrán. „Myslel jsem si, že čtyři roky práce na zámku jsou vidět a budou tou nejlepší kvalifikací. Mýlil jsem se ale. Přesto jsem vděčný, že mě v petici i na náměstí podpořilo tolik lidí,“ ocenil.

Rada se bude doporučením zastupitelů v příštích dnech zabývat. Podle předpokladů místostarosty je ale nepravděpodobné, že by se něco mělo změnit. Nevěří tomu ani dosavadní ředitel. „Byl bych nesmírně rád, kdyby se tak stalo, ale jsem přesvědčen, že si rada bude na svém usnesení stát,“ uzavřel Petr Hybner.