Zároveň je to o dvě více, než před čtyřmi roky, kdy kandidovalo pouze dvanáct stran.

Kdo by ale od posledních voleb čekal jen malé změny v kandidujících stranách, mýlil by se. Tento rok totiž voliči v Klášterci naleznou v obálkách sedm stran a hnutí, které se minulých voleb neúčastnily. Drtivá většina z nich má plný počet kandidátů, tedy 21. Výjimku tvoří Strana práv občanů se třemi členy a František Danko, klášterecký taxikář, který nasbíral dostatek podpisů a kandiduje sám za sebe. To je tak trochu unikát - něco podobného se stalo pouze při prvních komunálních volbách v roce 1994, kdy za Demokratickou unii kandidoval jen Oldřich Průcha.

Spousta Klášterečanů napjatě očekává, zdali konec tohoto zastupitelstva bude znamenat také konec období osobních útoků, zruinovaných vztahů a zadupané důvěry mezi zástupci města.

Tyto neduhy stabilně provázejí klášterecký veřejný život v posledních letech a jsou patrné na městských zasedáních dodnes, přestože od odvolání minulého vedení města uplynuly už dva roky. Tehdy opoziční zastupitelé odvolali starostu Jana Houšku i jeho dva místostarosty Stanislava Stehlíka a Miroslava Bilíka. S nimi padla také většina radních.

Jedno je jisté - i letos se o přízeň voličů uchází mnoho známých tváří, jejichž vzájemné vztahy jsou už navždy zničené.

Připočteme-li k tomu celkem čtrnáct kandidujících stran, tak je reálné, že o městských věcech bude rozhodovat politicky silně diferencované zastupitelstvo.

Nezbývá tak než vyjádřit naději, že podstatná názorová odlišnost nevytvoří společně se „starými tvářemi“ podhoubí pro pokračování nešvarů, které zmítaly Kláštercem v posledních letech.

Klášterec: Kdo kandiduje a s kým?Ilustrační foto.

Volební strany a hnutí, které podaly kandidátní listiny k podzimním komunálním volbám v Klášterci nad Ohří (v závorce lídři):

Česká strana sociálně demokratická (Stanislav Pechouš)
FRANTIŠEK DANKO
Komunistická strana Čech a Moravy
(Václav Homolka)
NEZÁVISLÍ DEMOKRATÉ
(Jaroslav Ježek)
Občanská demokratická strana
(Jaroslav Minařík)
Otevřená radnice pro Klášterec n/O s podporou Věcí veřejných a hnutí Úsvit přímé demokracie
(Josef Suchý)
PRO Sport a Zdraví
(Kateřina Mazánková)
SPOLU 2014
(Romana Parmová)
Strana Práv Občanů
(Petr Hrouda)
Strana soukromníků České republiky
(Štefan Drozd)
Strana Zdraví Sportu Prosperity
(Miroslav Řebíček)
Strana zelených
(Lenka Kodytková)
TOP 09
(Jiří Bezděk)
Za Klášterec lepší (ZKL)
(Vladimír Klíma)