„Analogový kamerový systém funguje osmnáctým rokem a je už zastaralý a nevyhovující. Přejdeme proto na digitál a ve spolupráci s místní kabelovou televizí také na přenos pomocí optických kabelů," popsal zástupce ředitele kadaňské městské policie Jaroslav Ölveczki. Součástí investice za 1,3 milionu korun budou podle něj také stavební úpravy v sídle strážníků. Je třeba upravit pracoviště operátorek, jež dohlížejí na kamerové záznamy, a to včetně vybudování bezbariérového přístupu.

Výměnu kamer zahájí vybraná firma v příštím roce. „Výměna bude postupná. Čtyři operátorky v nepřetržitých směnách doplníme ještě o dva dispečery. Jeden bude mít na starosti pult centrální ochrany a vysílačky, druhý výjezdy hlídek na základě vyhodnocení obrazového záznamu z kamer. Nebudeme ale navyšovat současný počet šestadvaceti zaměstnanců, strážníky vyčleníme ze stavu," doplnil Ölveczki.

Instalaci městského kamerového dohlížecího systému v rámci programu prevence kriminality v Kadani zahájili v roce 1997. „Kamery, jež dohlížejí na veřejný pořádek a slouží k předcházení pouliční trestné činnosti a přestupků, jsou umístěny v lokalitách kde se nejčastěji pohybují obyvatelé a návštěvníci našeho města, kde jsou koncentrovány kulturní, komerční, sportovní a společenské instituce a sledují také dopravní uzly města," upřesnil zástupce ředitele strážníků.

Monitorovací systém strážníci využívají i v případě nutnosti koordinace postupu bezpečnostních složek, hasičů či zdravotní služby při závažnějším ohrožení bezpečnosti občanů.

„Od loňského roku používáme i takzvané fotopasti. Jsou mobilní, operativně je tak můžeme přemisťovat podle potřeb," dodal Ölveczki.