Kadaňáci, mohli byste mít téměř prázdné koše a nadité peněženky. Je to na vás. Třiďte. Takový vzkaz se snaží vyslat vedení Kadaně svým obyvatelům.

Prolezli popelnice, aby měli důkaz

Aby mělo vedení města důkaz, že je co zlepšovat, provedli zástupci odboru životního prostředí městského úřadu v Kadani namátkovou kontrolu jednoho přístřešku pro popelnice. Experiment začal tím, že se vysypaly zdejší kontejnery na komunální odpad a vedoucí odboru Jiří Frajt začal poctivě třídit. Výsledek nebyl pro zdejší obyvatele nijak lichotivý. Jen dvacet procent odpadu, skutečně patřilo na běžnou skládku. Zbytek odpadu se dal ještě dál třídit. Tento přístřešek by se přitom podle Frajta dal považovat za průměrný.

Ještě ráno před testem zabíral komunální odpad prostor ve dvou a půl kontejnerech. Kontejner na plasty měl přitom jen zakryté dno a kontejnery na papír a sklo byly prázdné. Již za pár hodin ale bylo vše jinak. Komunální odpad zabíral jen polovinu kontejneru, zatímco žlutý a modrý kontejner nešel téměř zavřít. Z 2680 litrů komunálního odpadu zbylo jen 530 litrů. Zbytek tedy 1190 litrů představoval plast, 930 litrů papír a 20 litrů sklo.

Mezi tisícovkou a stovkou je rozdíl

Město dotuje likvidaci odpadů ročně téměř dvěma miliony korun „Za odvoz tuny odpadu na skládku do Tušimic zaplatí město tisíc korun. Za odvoz bioodpadu do Málkova jen stovku. Jsou to jednoduché počty," poukázal na zásadní problém starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Poplatek za svoz odpadu nyní v Kadani činí 496 korun za občana a rok a město jej nadále zvyšovat nehodlá. Naopak. Pokud budou lidé lépe třídit, mohou i ušetřit. Se stoprocentním tříděním vedení města sice nepočítá, ale věří, že by se občané mohli v příštím roce alespoň o deset až dvacet procent zlepšit. „Pokud se podaří vytřídit o deset procent odpadu více, mohou lidé příští rok ušetřit padesát korun. Pokud to bude dvacet procent, už je to stovka na jednoho obyvatele," vysvětluje starosta.

Kadaň se proto vydává motivační cestou. Informuje své občany prostřednictvím tisku i místní televize. Přibývají také desítky nových kontejnerů a popelnic na tříděný odpad, aby lidé nemuseli chodit daleko a mohli třídit v plné míře. Pravidelně se také obnovují polepy sběrných nádob s informacemi, co kam patří, aby lidé mohli třídit správně.

Letos dokonce město přišlo s novinkou. Od října si mohou lidé z vybraných lokalit, vyzvednout zdarma na radnici pytle v barvě odpadu (žluté na plasty a modré na papír). Ty pak mohou s vytříděným odpadem postavit v den svozu k běžným popelnicím. „Oslovili jsme pět set domácností a z toho se do nového systému třídění zapojilo sto pět domácností," pochválil zájem občanů Jiří Frajt.

A co vy? Třídíte odpad? Hlasujte v anketě a diskutujte u článku!