O tom, kdo bude spolupracovat ve vládnoucí koalici v příštích čtyřech letech, mají jasno v Kadani, Klášterci nad Ohří i ve Vejprtech. V Chomutově a Jirkově povolební vyjednávání v režii vítězného ANO pokračují.

Spolupracovali a fungovalo to

Občanští demokraté, kteří zvítězili v Kadani, žádného koaličního partnera nepotřebovali. Vzhledem k tomu, že získali 52 procent voličských hlasů, mají od začátku většinu zastupitelských mandátů. Přesto si plácli se sociálními demokraty.

„Domluvili jsme se s ČSSD jako předchozí čtyři roky,“ potvrdil kadaňský starosta a lídr ODS Jiří Kulhánek. „Spolupracovali jsme, vždy to fungovalo, tak není důvod něco měnit,“ dodal.
Společně budou mít sílu sedmnácti zastupitelských mandátů oproti desetičlenné opozici ve složení ANO, KSČM a Česká pirátská strana.

V devítičlenné radě města bude pracovat osm radních z ODS a jeden z ČSSD. Dohled nad komisemi a výbory si v Kadani rozdělí poměrově podle volebních výsledků. Čtyři povedou občanští demokraté, dva ANO a po jednom z ČSSD, Pirátů a komunistů.

Město má dál vést z pozice starosty Jiří Kulhánek a místostarosty Jan Losenický.

Klášterecká „třináctka“

V Klášterci nad Ohří hnutí ANO doufalo, že dostane příležitost v koalici. Ve volbách dosáhlo druhého nejlepšího výsledku po vítězné Straně soukromníků ČR a spolu by měly 13 z 21 mandátů v zastupitelstvu. Nestalo se ale. Vítěz dal přednost koalici smíšené z pěti stran, zatímco opozici bude tvořit ANO spolu s komunisty.

„Sestavili jsme třináctičlennou koalici na původním půdorysu, to znamená Strana soukromníků, ČSSD, ODS, Strana zelených a Za Klášterec lepší. V té původní sice nebyla ODS, ale měli jsme z ní místostarostu,“ oznámil současný starosta a lídr Soukromníků Štefan Drozd.

Starostou má být nadále Štefan Drozd, na pozici místostarosty by měl dosednout lídr Strany zelených David Kodytek.

V sedmičlenné radě budou zasedat tři radní ze Strany soukromníků, ostatní koaličníci po jednom.

Stejně jako v Kadani, ani Klášterečtí nebazírují na podepisování koaličních dohod. Stačila ústní dohoda. „My nic nepodepisujeme, my Soukromníci to vidíme tak, že je ústní dohoda závazná,“ řekl s úsměvem starosta.

Vejprty už dříve oznámily své koaliční partnerství vítězné ODS, vedené starostkou Jitkou Gavdunovou, se STANem.

Nová či staronová vedení měst v jejich pozicích definitivně potvrdí až ustavující zastupitelstva. Konat se budou na přelomu října a listopadu.

Chomutovský deník oslovil také lídry vítězného hnutí ANO v Chomutově a Jirkově. V Chomutově probíhají další jednání, na čas si dávají i v Jirkově. „Žádné oficiální prohlášení dosud nemáme, stále jednáme,“ uvedla Darina Kováčová, která vede jirkovské ANO.

Hlavní hrozbou pro povolební vyjednávání ve městech a obcích byly možné stížnosti na neplatnost voleb. Lhůta pro jejich podávání vypršela v pátek v 16 hodin. Do té doby přišly na Krajský soud v Ústí nad Labem dvě stížnosti. Jednu podala Jiřina Modrianská z hnutí Nezávislí pro Křimovsko a druhou za Chomutov hnutí PRO Zdraví a Sport.