Poslední překážka padla, starosta může svolat ustavující zastupitelstvo.

Soud nevyhověl návrhu Kadaňáka Petra Kotába z DSSS a označil průběh voleb za regulérní.

Podle Kotába si měl jeden z kandidátů ODS a jeho příbuzní kupovat hlasy pro občanské demokraty. Údajně měl slibovat romským obyvatelům Kadaně dvě stě korun za odevzdaný lístek s předem zaškrtnutými hlasy pro ODS. A do volební místnosti měl být doprovázen, aby bylo zkontrolováno, zda opravdu lístek odevzdal.

Soud si vyžádal zprávy od státní policie a záznamy videokamer kadaňských strážníků, stejně tak stanovisko městského úřadu a některých očitých svědků.

Ti nepotvrdili, že by nějaké kupování hlasů viděli. Jeden z nich sice tvrdil, že mu byly nabídnuty dvě stovky za hlasování, ale nebyl schopen to doložit a soud jeho tvrzení neuvěřil.

Zpráva o možném kšeftaření s hlasy se neobjevila ani v jedné ze zpráv jednotlivých okrskových volebních komisí.

Podle závěrečného usnesení soudu, které má Deník k dispozici, docházelo k nepovolené předvolební agitaci, které se měl dopustit právě jeden z kandidátů ODS.

„Z podkladů předložených soudu vyplývá, že v době voleb zřejmě docházelo k určité agitaci ve prospěch konkrétní volební strany, ovšem dle soudu v rozsahu, který nepřekročil zákonodárcem velice benevolentně nastavené hranice,“ píše se v odůvodnění.

Soud tedy neshledal na volbách v Kadani nic nezákonného a jejich výsledky platí.

Starosta nyní může svolat ustavující zastupitelstvo, které zvolí vedení města. V případě Kadaně je situace jasná, staronovým starostou bude Jiří Kulhánek, jehož ODS získala nadpoloviční počet mandátů v zastupitelstvu. Místostarostkou zůstane Olga Zörklerová z ČSSD, kterou ODS přibrala do koalice.