Sedm hasičských jednotek v pondělí 5. října dopoledne zasahovalo při požáru v Kadani. Hořelo v pátém patře paneláku v Golovinově ulici, kde vycházel z oken na obou stranách černý dým. Hasiči evakuovali 19 lidí, nebyly mezi nimi žádné děti. Tři lidé se nadýchali dusivého kouře a jeden člověk kvůli tomu musel být převezen do nemocnice.

„Hořela jedna místnost, hasiči tam požár lokalizovali v 10.26 hodin a zlikvidovali ho deset minut po poledni,“ uvedl mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan. „Kvůli počtu nasazených jednotek byl vyhlášen druhý stupeň poplachu,“ dodal.

Podle velitele kadaňské jednotky dobrovolných hasičů hořelo v místnosti, která byla přepažená a využívaná pro dvojí účel. „V jedné části byl dětský pokoj, ve druhém pracovna,“ upřesnil Martin Apolen. „Místnost kompletně vyhořela, zlikvidovaný je ale celý byt kvůli zplodinám z hoření, chycené je i jádro a stoupačky,“ doplnil velitel jednotky.

Ještě hodinu po poledni stále probíhaly dohašovací práce. „Žhavé kusy vynášíme ven v přepravkách s vodou nebo je vyhazujeme z okna a připravujeme prostor pro vyšetřovatele, kteří přijdou se speciálně vycvičeným psem. Bude pátrat po akcelerantech, aby se dalo případně vyloučit, že šlo o úmysl,“ doplnil.

Podle jeho slov při požáru sehráli důležitou úlohu pracovníci technických služeb, kteří pracovali nedaleko, když oheň propukl. „Opravovali lampy veřejného osvětlení a všimli si, že hoří, tak běželi k domu a zvonili na lidi, aby je upozornili. Byli tam ještě před příjezdem hasičů. Zachovali se správně, tak to má být,“ ocenil Apolen.

Z domu pak hasiči vyvedli devatenáct lidí, jednoho s pomocí kyslíkové masky, další díky přetlakové ventilaci. Zachránili i psa a kočku. Jednomu z místních obyvatel požár přetrhl spaní po šichtě. „Zvonil na mě majitel bytu, ve kterém hořelo. Já vyšel a on na mě: Hoří! Běž dolů!“ uvedl lámanou češtinou muž ukrajinské národnosti.

Bydlí ve stejném patře hned ve vedlejším bytě, takže ho od ohniska požáru dělilo pár metrů. Jeho byt zůstal nepoškozený, jen trochu čpěl. I když se do něj mohl odpoledne vrátit, postával venku, hlavu schovanou pod kapucí mikiny a v ruce doklady. „Ještě pracují, nechci se jim tam plést,“ vysvětlil v souvislosti s vyšetřováním policistů a prací hasičů.

Požár se dotkl i dalších lidí v domě, kteří bydlí ve vedlejších vchodech. „Byt, ve kterém hořelo, patří mojí kamarádce,“ povzdechla si tmavovláska středního věku. „Myslím si, že se ze vchodu všichni evakuovali jakž takž dobře, jen jedna paní seshora se nadýchala, tak ji odvezla sanita. Stejně tak i majitele toho bytu a tatínka, který se požár snažil uhasit,“ doplnila.

Jak informovalo město, větší část obyvatel se domů vrátila ještě během pondělka. Pro rodinu zasaženou požárem připravilo krizový byt. Podle informací redakce se má jednat o pětičlennou rodinu se dvěma nezletilými dětmi a třetím starším. Ty v době požáru nebyly doma. „Rodině jsme nabídli azyl v krizově sociálním bytě, který je kompletně zařízený, aby nemusela nic shánět,“ informoval místostarosta Kadaně Jan Losenický s tím, že další krizový byt má město pro případ potřeby připravený i přímo na radnici.