Nevadí. S největší pravděpodobností bude totiž možné už od příštího roku studovat i v Kadani, kde chce ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně otevřít plnohodnotné detašované pracoviště a zájemcům nabídnout rozličné obory. V Kadani o tom podepsali referendum René Wokoun, rektor UJEP, starosta Kadaně Jiří Kulhánek a ředitel kadaňského gymnázia Tomáš Oršulák.

Různé obory, stovky studentů

„Bude se jednat o plnohodnotné vysokoškolské pracoviště, které bude mít k dispozici například i počítačovou učebnu či pro některé obory specializované laboratoře,“ vysvětlil rektor. Příští rok budou k dispozici 2-3 obory, do budoucna by se počet nabízených programů mohl více než zdvojnásobit. „Záleží, jak velký bude o studium zájem,“ dodal rektor. A nabídka oborů bude celkem pestrá - od pedagogického studia přes ekonomický až k technickému oboru. „Ve většině případů nebudou muset studenti vůbec do Ústí. Výjimku ale mohou představovat technické obory, u kterých je potřeba některých specializovaných laboratoří, takže například jeden semestr student bude dojíždět,“ řekl rektor. S jakými obory se ale začne zatím není jasné, dá se ovšem počítat s těmi, které nepotřebují k výuce specializované zázemí.

Nabízené vzdělání by také mělo korespondovat s požadavky zaměstnavatelů v regionu. „Rozhodně nechceme, aby absolventi z Kadaně pak nemohli v regionu najít uplatnění. Jedním z cílů vybudování pobočky je také udržet zde vzdělané lidi. Kdyby tu pak nesehnali práci, tak by to bylo zbytečné,“ uvedl rektor. Tak například studium pedagogického oboru může pomoci řadě učitelů v okrese, kteří ještě stále nesplňují zákonem stanovené podmínky pro výuku na školách.

Doplnění vzdělání pro ně mohlo například právě kvůli dojíždění do Ústí, Plzně či Prahy představovat problém.

Vybudování pracoviště v Kadani přitom nebylo náhodnou volbou. Podle slov rektora město nabízí ideální podmínky pro zřízení univerzitní pobočky. Kadaň je dostatečně daleko od Ústí, aby dávalo smysl o pobočce vůbec uvažovat. „Navíc je tu internát, zrekonstruovaná jídelna a dostatek prostorů v budově kadaňského gymnázia,“ řekl rektor. Pokud by se pobočce dařilo a rozrůstala se, tak má město k dispozici volné prostory základních škol, tudíž s tímto by podle starosty Kadaně problém nebyl.

V prvních ročnících, kde u některých oborů předměty navazují na gymnaziální látku, případně ji opakují či rozvíjí, by navíc mohli vyučovat i někteří učitelé z kadaňského gymnázia. „Možností je skutečně celá řada, vše je jen na domluvě,“ řekl rektor na závěr.