Stát by měly mezi 1,2 až 3 milióny korun a pokud vše půjde podle plánu, tak by sloužily už od letošního léta.

Chce je řada místních

Kolem kruhového objezdu Na Průtahu stojí celá řada obchodů, které denně přitahují velké množství lidí. Právě tam podle místních veřejné toalety nejvíce chybí. Jediné pro lidi dostupné záchodky u kruhové objezdu jsou v současnosti v provozu pouze uvnitř Kauflandu, další má pak otevřené kadaňské „íčko". „Lidé se nás hodně ptají na veřejné toalety a většina z nich by jejich vybudování kolem obchodů uvítala," uvedl starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Technicky vychytané

Záchody by měly být vysoce odolné s bytelnými a silnými dveřmi. Ty se otevřou automaticky po vhození mince, bezdomovci tak budou mít smůlu. V prostorách přístupných veřejnosti se nevyskytují žádné předměty, které by mohly být zničitelné či demontovatelné. Přístup bude bezbariérový, a tak je bude moc využít každý. „Uvidíme, jaký model vybereme, některé z nich jsou ale celkem sofistikované," řekl starosta. Ve hře je tak i například model, kde se „mísa" po použití otočí za zeď, tam se vyčistí, a zpoza zdi zase vyjede druhá mísa čistá a připravená k použití - to vše automaticky.

Jak moc levné se teprve uvidí

Provoz automatických toalet by měl být ekonomicky únosný, skutečné náklady však ukáže až čas. Není potřeba zaměstnávat člověka, který by záchody celý den hlídal a obsluhoval, čímž se mají ušetřit další peníze. „Toaletu bude spravovat jeden člověk. Představujeme si, že na místo dojde dvakrát denně a doplní potřebné věci - chemikálie, mýdlo a další. Vše záleží na tom, jak moc budou lidé službu nakonec využívat," vysvětlil starosta. A cena? Ta by měla být samozřejmě lidová. „Kdyby mince utáhly provoz toalet, tak by to bylo samozřejmě perfektní," dodal Kulhánek.

Vandalové mají smůlu

Že by se nová „stavba" stala terčem vandalů se starosta příliš neobává. „Většinou jsou velmi odolné a hlavně v našem případě budou v zorném poli bezpečnostní kamery," vysvětlil.