Možná to vypadá, jako kdyby chtěli místo nadcházejících Vánoc slavit už rovnou Valentýna, ale pravda je jinde. V Jirkově vlaje sedm modrobílých vlajek a v jednom ze čtyř polí každého praporu najdeme červená srdíčka. Nejedná se o žádný módní výstřelek, ale o podobu oficiálního městského symbolu, kterou posvětili odborníci na rodové znaky.

Vlajky najdeme v Jirkově před všemi čtyřmi základními školami, u gymnázia a také před uměleckou školou. Jejich umístění není žádná náhoda, město se jim snaží dodat výchovný rozměr. „Doufáme, že se žákům a kolemjdoucím dostane do povědomí a vyvolá zájem i trochu hrdosti na naše město,“ říká vedoucí jirkovského odboru školství a sociálních věcí Karel Bernt.

Ilustrační fotografie.
Skončíme na ulici? bojí se sourozenci z Jirkova. Dostali se do těžké situace

Vlajku jako oficiální symbol města má Jirkov teprve od roku 2016 a příležitostí k jejímu vidění zatím moc nebylo. Na veřejných budovách ji najdeme letos poprvé. Městskou zástavu navrhl renomovaný český heraldik Stanislav Kasík. Vycházel z historických rodinných erbů pánů ze Rvenic, prvních majitelů jirkovského panství.

Znak města Jirkov.Zdroj: Město JirkovPodle heraldika, který za 45 let odborné praxe vytvořil pro česká města a obce více než 600 znaků, je ta jirkovská velmi unikátní. A je tomu tak právě kvůli zmiňovaným srdíčkům. „Znaků, kde je najdeme, je opravdu málo. Spočítali bychom je na prstech jedné ruky,“ vysvětluje heraldik.

Srdíčka mají ve znaku
téměř půl století

Srdíčka jsou ve znaku Jirkova už od roku 1588, kdy ho město oficiálně získalo. „Jsou tak popsaná v privilegiu Jiřího z Karlovic, který městu znak udělil," říká Kasík. Proč došlo zrovna na srdíčka je trochu záhadou, v původním erbu pánů ze Rvenic, prvních majitelů Jirkova, po nich nebylo totiž ani památky.  „V původním erbu bychom našli leknínové listy," poznamenává heraldik Stanislav Kasík. Že by zapracovala představivost královských předníků, která původní erb zkomolila? 

Ať už to bylo jakkoli, o podobu své vlajky se v budoucnu ale město bát nemusí. K záměnám už v době digitalizace dojde jen těžko. Chráněná je navíc i před těmi, kteří by po originalitě zatoužili také. „Vzhled vlajky nikdo nesmí ani napodobit, natož přímo ukrást a úplně okopírovat. Na to je přísný zákon,“ uzavírá Kasík.

KAPLIČKA. Kromě nového kabátu se dočkala i vysvěcení.
OBRAZEM: U Radonic vysvětili historickou kapličku