Pomohou, poradí i napomenou

V ulicích tak budou obyvatelé města potkávat od prvního zářijového dne tři dvojčlenné hlídky žen v reflexních vestách, jejichž úkolem je sledovat, co se děje na ulicích. Pomohou či poradí potřebným, mohou ale také spoluobčany napomínat za nevhodné chování, případně porušení vyhlášky či zákona oznámit strážníkům.

Osvědčily se

Dozorkyně se objevily v ulicích Jirkova loni v srpnu, po roce fungování je s nimi vedení města spokojeno. „Dosud jsme měli čtyři ženy, v práci pro město se osvědčily. Rozhodli jsme se proto rozšířit od nového školního roku hlídky o další dvě ženy,“ uvedla jirkovská místostarostka Dana Jurštaková.

Veřejně prospěšné práce

Nová místa jsou vytvořena na rok, tedy do konce července příštího roku. Vznikla v programu veřejně prospěšných prací, který nabízí uplatnění uchazečům o práci z řad klientů úřadu práce. Úřad na jejich mzdu přispívá, část nákladů hradí i město. „Nové zaměstnankyně vytipoval odbor sociálních věcí a školství městského úřadu právě ve spolupráci s pracovníky úřadu práce. Ředitelka městské policie Marta Bendová pak obě ženy vybrala na základě osobních pohovorů,“ doplnila Jurštaková.

Dvě Romky

Tři dvoučlenné hlídky budou procházet městem v dopoledních a odpoledních hodinách. Dvě z šesti žen jsou Romky, což místostarostka považuje za výhodu. „K jedné romské ženě nyní přibyla další. Lokality, jež jsou osídlené početnějšími rodinami Romů, tuto skutečnost určitě přivítají. Usnadní to komunikaci. Romské ženy se navíc budou těšit větší autoritě i v situacích, kdy bude například nutné usměrnit nevhodné chování romských dětí,“ vysvětlila.

Pomoc i strážníkům

Ženy pracují v ranních směnách. Od září zvládnou zkontrolovat díky další hlídce ještě větší území. Městská policie tak může posílit výkon služby ve večerních a nočních hodinách. Už dříve kvůli tomu strážníci přešli z osmihodinových na dvanáctihodinové směny.

Rozšíří kamerový systém

U jirkovské městské policie pracuje v současné době 26 strážníků, z toho pět žen. Využívají plně digitalizovaný kamerový systém s dvaatřiceti kamerovými body. „Už příští měsíc je v plánu další rozšiření systému z projektu prevence kriminality v lokalitě Nové Ervěnice, a to o tři kamery v ulicích K. H. Máchy, Osvobození a B. Pacholíka,“ doplnila Jurštaková.

Pracovní čety

Dalších šest klientů úřadu práce město zařadilo loni v srpnu v rámci veřejně prospěšných prací do pracovních šest. Letos v červenci přijalo další dva lidi. Vznikly tak dvě čety po čtyřech pracovnících. „Muži a ženy zametají ulice, na náměstí sbírají nedopalky, starají se o zeleň včetně pletí záhonů či sekání trávy. Na podzim shrabují listí, v zimě zase sníh. Pro město je to výrazná pomoc, pracovníci zase našli uplatnění po dlouhé době v evidenci úřadu práce,“ upřesnila mluvčí radnice Eva Dušková.