„Zase jsem šel pěšky do práce!“ vyrazil ze sebe rozčilený Elmar Chmel. Když ve čtvrtek ráno na zastávku ve Vejprtech nedorazil autobus, čekalo ho jediné. Vypravit se do zaměstnání v deset kilometrů vzdálené Loučné pod Klínovcem po svých. Za poslední týden to bylo už počtvrté. Spolu s ním na zastávkách kleli další lidé, kteří se nedostali do zaměstnání nebo do školy, protože nepřijel autobus společnosti TD Bus.

„V práci mám být v sedm. Jednou, dvakrát vám to zaměstnavatel promine, když se to ale stane čtyřikrát v krátké době, řekne vám, abyste se na to akorát tak vykašlal,“ zkonstatoval muž dopáleně. „Přemýšlím, že si do práce vezmu spacák,“ zauvažoval.

„Já už si začínám zvykat, nějak to ušlápnu, ale co ostatní? Školáci a lidé, kteří se potřebují dostat k lékaři? Třeba na zastávku do Českých Hamrů jdou lidé z Kovářské tři kilometry. Když tam autobus nepřijede, musí jít pěšky dál,“ popsal podmínky Chmel.

Problém se dotýká i Loučné pod Klínovcem včetně obecního úřadu, kam se nemohou dopravit zaměstnanci. „Zrovna dnes tři volali, že se na úřad nedostanou. To se stalo za poslední dva týdny už třikrát,“ potvrdila ve čtvrtek 8. listopadu starostka Jana Müllerová. „Víme také, že se nemohou dostat školáci do Vejprt a Božího Daru, což je pro rodiče problém. Odjedou do práce a dítě jim pak volá, že nepřijel autobus. Musí se tedy vrátit a odvézt ho. Lidé jsou zoufalí a volají nám, jenže my to nedokážeme ovlivnit. Společnost má smlouvu s krajem,“ dodala.

Pokud by se situace nezlepšila, výpadky by mohly ohrozit zimní sezonu, kdy se potřebují do lyžařského areálu na Klínovci dostávat pokojské a číšníci. Autobusy, které nepřijely, patří společnosti TD Bus, pokračovateli BusLine. Ta na Vejprtsku zajišťuje dopravu díky smlouvě s Ústeckým krajem. Pokrývat má i řadu dalších oblastí v regionu, její služby ale bývají „děravé“.

Dopravní společnost Ústeckého kraje od firmy v září převzala některé linky a vyměřila mu pokutu za neodjetých 48 tisíc kilometrů ve výši 48,6 milionu korun. Teď se bude muset podívat i na to, jak spolehlivě jezdí autobusy společnosti na Vejprtsku.

„Jezdí tam devět autobusů, když jeden nejede, vypadlo dvacet spojů. To není sranda,“ konstatoval náměstek pro dopravu Jaroslav Komínek poté, co se k němu dostaly první zmínky o stížnostech. „Pošleme tam kontrolu a budeme TD Bus dotazovat, co se děje a proč se tam doprava bortí,“ přislíbil.

Ředitel společnosti TD Bus Milan Toms připustil, že autobus nevyjel ve čtvrtek a jeden den v minulém týdnu. „Vím, že nejel dnes, protože nepřišla řidička, a minulý týden byla nehoda na trati,“ uvedl. „Obojí ale byla mimořádná událost,“ dodal. Podle výpovědi cestujících ranní autobus, kterým se dostávají v 6.25 z Vejprt do Loučné pod Klínovcem a Božího Daru, nejel minulý čtvrtek, pátek, v neděli a tento čtvrtek.

Ústecký kraj už dopravci nabídl, že jeho zaměstnance převezme a postará se o další zajištění dopravy. „Jenže nechce, takže po dobrém to nejde. Buď se tedy stane, že skončí a nechá nás v tom, nebo bychom spolupráci ukončili my, pokud by rada kraje odsouhlasila, že mu dáme výpověď,“ shrnul možnosti Komínek. To ale nezaručí, že tam během dalšího týdne nasadí autobusy. „Na to nejsme připravení,“ upozornil.