Zvíře není jen milá společnost, ale také zodpovědnost. To už ví děti z Hory Svaté Kateřiny. Jak domácí zvířata žijí, jaký je z nich užitek a jak je chránit, se nejmenší dozvěděli na zábavném a poučném odpoledni. To pro děti z mateřské školy připravily děti z dětského domova.

„Chceme je od útlého věku vést k tomu, aby měly vztah ke zvířátkům a k životnímu prostředí a chránily je," vysvětluje hlavní organizátorka akce Hana Syková z dětského domova. Odpoledně plné her je jen částí dlouhodobého projektu.

Z vlny vyrábějí krásné hračky

Děti z dětského domova na něm začaly pracovat již na podzim minulého roku. Nejprve oslovily rodinnou farmu na Klínech, kde se naučily, jak správně o zvířata pečovat. „Také jsme se na farmě naučili zpracovávat vlnu," říká zástupkyně ředitelky dětského domova Zdeňka Bertholdová. Děti z vlny vytvářejí třeba hračky, které sklízí veliký úspěch. Se svými výrobky se účastní soutěží a k vidění byly i v litvínovské Galerii Radniční sklípek na velikonoční výstavě.

Po seznámení se s potřebami zvířat děti na zahradě dětského domova postavily ohrádku pro ovci s jehnětem a kozu s kůzletem, o které se budou starat. Do budoucna se v chtějí naučit zpracovat mléko a vyrábět vlastní mléčné produkty. Další částí projektu je příprava poučného dne pro seniory.

Projekt Dětského domova Hora Svaté Kateřiny zaujal svou originalitou a unikátním propojením ekologické a sociální sféry. „S projektem takového charakteru jsme se ještě nesetkali. Proto jeho podpora pro nás byla jasnou volbou," popisuje Veronika Vrzalová z neziskové organizace Spolu dětem. Celá akce je podpořena z projektu Bav se a pomáhej s Oriflame a realizuje ji organizace Spolu dětem ve spolupráci s Nadací Terezy Maxové dětem a společností Oriflame. Na projekt dětský projekt domov získal částku přes 22 tisíc korun.

Dětský domov získal peníze již podruhé. V minulém roce děti pomáhaly vytvořit u zámku Jezeří naučné tabule s popisem stromů a živočichů, kteří v dané oblasti žijí.