Do testování nového koronaviru se zapojila i laboratoř Synlab v Chomutově, která je součástí soukromé sítě. Její mobilní odběrový tým zajistí individuální odběry ve firmách.

Příprava laboratoře sídlící v Libušině ulici trvala několik týdnů, testuje od pondělí 26. října a denně je schopná vyšetřit až dvě stě vzorků. „Laboratoř v Chomutově jsme museli přestavět, vybavit ji analyzátory a speciálními přístroji v hodnotě několika milionů korun, přizpůsobit stanoveným hygienickým požadavkům a důkladně proškolit její personál,“ přiblížil vedoucí chomutovské laboratoře Jan Valenta.

Koronavirus a děti - Ilustrační foto
Dětské domovy na Chomutovsku a Klokánek jedou na doraz. Chybí počítače i síly

Vzorky do ní putují převážně ze soukromých společností. Na pracovištích je nabírá speciální tříčlenný „covid tým“.

Laboratoře Synlab se po zařazení na seznam akreditovaných laboratoří zapojily do testování na přítomnost infekce SARS-CoV-2 už 16. března. Od tohoto data celorepublikově otestovaly přes 80 tisíc vzorků. Denně jsou nyní schopné provést přes 2 300 testů. Standardní činností společnosti Synlab je poskytování komplexních laboratorních služeb v oborech klinická biochemie, hematologie, lékařská mikrobiologie, alergologie a imunologie. Tuto provádí nadále bez omezení.