Po delší době zažije centrum města další politický happening. Po plyšácích, kartách, vodě v lahvích si jeho účastníci tentokrát donesou svazky klíčů.


Cinkot klíčů odkazuje na listopadové protesty před dvaceti lety, stejně tak jako zvolené datum – pondělí 16. listopadu. „Je to taková parafráze 17. listopadu,“ potvrzuje Iveta Houfová, která novinářům rozeslala informace o konání akce.


Po procházce městem účastníci happeningu odloží klíče na schodech radnice. To má znamenat, že lidé už nemají chuť znovu stát a zvonit klíči. Trnem v oku protestujícím jsou některé kroky chomutovské radnice. „Je to takový symbolický pokus,“ dodává Houfová.


Jádrem protestujících mají být lidé, kteří se účastnili protestních akcích proti chomutovskému vedení už dříve. Happening podporuje i několik skupin na sociálním webu Facebook.


Iveta Houfová je partnerkou poslance Strany zelených Přemysla Rabase, jehož odvolání z místa ředitele zooparku vyvolalo v Chomutově řadu protestů. Podle Houfové nemá akce s se Stranou zelených nic společného.


Z happeningů se stala jakási „tradice“, i když se odehrávají stále méně častěji. Protestující už k radnici nosili hrací karty, ze kterých postavili snadno zhroutitelný domeček. Jindy převládly lahve s vodou, naplnění bazénku mělo připomenout pronájem Kamencového jezera, který je považován za nevýhodný.


Účastníci mají kolem radnice projít v pondělí mezi 16 a 17 hodinou.