V pondělí a úterý budou zkoušet v centru města, v úterý večer pak na pódiu letního kina předvedou, že hudba opravdu nezná hranic. O projektu jsme si popovídali s ředitelem ZUŠ Karlem Žižkou.

Kde se zrodil nápad na Letní filharmonii?
Původně v Chemnitz, kde má koncert již desetiletou tradici. Byl o spojení profesionálních muzikantů, aktivních amatérů a žáků. Naším zapojením se začala více naplňovat představa o mezinárodním charakteru akce. Letos by se v letním kině měli kromě Čechů a Němců objevit také Poláci, Bulhaři, Švédi, Italové, Nizozemci a Rumuni. A divákům by se měla představit také jihokorejská sopranistka Guibee Yang.

Jak škola vybírá žáky, kteří ji budou na Letní filharmonii zastupovat?
Před dvěma roky jsme vycházeli především z toho, kteří žáci budou schopni obětovat svůj volný čas o prázdninách. Dnes je již situace jiná. Žáci se sami hlásí v mnohem větší míře a to jak žáci z naší školy, tak ze ZUŠ Kadaň, Vejprty a Klášterec nad Ohří. Je tedy možné již jednotlivé hráče vybírat. Samozřejmě vždy vycházíme z předpokladu, že žák musí být schopen daný repertoár zvládnout. V letošním roce se k nám ještě připojí zpěváci ze sboru chomutovského gymnázia a UJEP Ústí nad Labem.

Jak dlouho probíhaly přípravy?
Přípravy na letní filharmonii bych rozdělil do tří fází. Od září jsme nejprve hledali optimální program, poté peníze a nakonec účastníky. Samotný nácvik má již tradiční scénář. Pět dní před koncerty se všichni sjedou a společně nacvičují program.

Věříte, že v Chomutově si vážná hudba najde své posluchače?
Každá hudba má své posluchače a já věřím, že si na Letní filharmonii najdou cestu i ti ,,neklasičtí" posluchači. Doufám, že spojení velkého mezinárodního symfonického orchestru, zajímavého programu a letního večera pod širým nebem přiláká diváky i z jiných míst než jen z Chomutova.

Průběh Letní filharmonie 2013
12  - 14.7. bude společně nastudována hudba v centru Chemnitz
15  - 16.7. bude společně nastudována hudba v centru Chomutova
16.7., 17.00 hod. generální zkouška letní kino Chomutov
16.7., 20.00 hod. premiéra letní kino Chomutov
17.7., 20.00 hod. koncert Theaterplatz v Chemnitz
18.7., 20.00 hod. závěrečný koncert Zwinger Drážďany