Policie ve středu dopoledne v Chomutově rekonstruovala vraždu kontroverzního podnikatele a vlivného člena sociálních demokratů Romana Housky. Okolí jeho domu policisté neprodyšně uzavřeli, střet dvou mužů totiž na místě objasňoval sám obviněný Michal K. Kriminalisté chtějí rekonstrukcí na místě zjistit, zdali jeho výpověď odpovídá zjištěným skutečnostem. „Budeme prověřovat, zdali se výpověď obviněného shoduje se zajištěnými důkazy," uvedl před rekonstrukcí Bohumil Kotas, náměstek krajského policejního ředitele.

Neprodyšně uzavřené okolí

Kolem ulice Kamenný Vrch, kde Houska žil se svojí partnerkou, bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou, se pohybovalo přes dvacet ozbrojených policistů. Ti hlídali široké okolí domu severočeského podnikatele. Místo rekonstrukce policisté hlídali ještě více, než když jej prohledávali jako místo činu. Ozbrojení muži v uniformách hlídkovali nejen u hlavního vjezdu do ulice, páskami uzavřeli ale i velkou část parku, která sousedí se zahradou vily a kudy se měl vrah pokusit utéct. „Jde o to, aby se k rekonstrukci nedostali nepovolané osoby a hlavně aby byla zajištěna bezpečnost podezřelého," uvedl Kotas.

Uzavřené okolí Houskova bydliště překvapilo i kolemjdoucí. „Tady je to taky obšancovaný. Oni snad zavřeli celý les," podivoval se starší pár, který do Eldoráda vyrazil s kočárkem. Čtyři muži v uniformách stáli i podél silnice směrem na Březenec.

Podezřelý vyložil svou verzi

Zhruba kolem 11:30 hlavní část rekonstrukce skončila. „Obviněný s námi spolupracoval. Ukazoval nám, kde přesně měl být napaden, jak se měl bránit a jak se střílelo. Také ukázal, kde při střelbě stál a z jakého úhlu použil zbraň. Jeho výpovědi bude zkoumat jak vyšetřovatel, tak znalci z oboru soudního lékařství, balistiky a psychologie," vysvětlil Kotas.

Obviněný Michal K. z Krupky měl také uvést, že Houska jej napadl první a on se jen bránil. Dosud se ale mluvilo jen o tom, že se oba muži střetli. Kromě kriminalistů je na místě i patolog a psycholožka. Romana Housku představuje figurant. Podle náměstka Kotase je figurant podobného vzrůstu a váhy jako zastřelený podnikatel.

Na otázku, zdali rekonstrukce odhalila nějaké nové skutečnosti, ale nechtěl odpovědět. „Vzhledem k vyšetřování případu vám tuto informaci nemohu sdělit," řekl. Vyhodnocení rekonstrukce může trvat až několik týdnů.

Náhoda?

Obviněný muž dosud nebyl trestán. Podle policejních zdrojů neměl vazby na Chomutov, v okolí místa činu prý hledal práci. Po vraždě měl také vejít do domu, kde ale nic neukradl. Muž se podle vyjádření policie šel pravděpodobně přesvědčit, zda tam nebylo záznamové zařízení kamer instalovaných na domě.

Obviněného zadržela policie 12. března. K činu se přiznal a odevzdal i vražednou zbraň. Housku podle policie zastřelil čtyřmi ranami.

Houska byl zastřelen loni 18. listopadu u vily v Chomutově, kde žil s Vaňhovou. Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR s.r.o. Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku. Houskovo tělo bylo přikryté celtou, kterou měl Michal K. údajně nosit při svých túrách sebou. Na zemi vedle těla našla policie paralyzér. Ten nakonec představoval klíčovou stopu, která je dovedla k podezřelému.