V kulturní poušti, která přišla s epidemiologickými omezeními, se zelená drobná oáza. Zatímco se akce napříč městy zrušily a silně okrájený je i adventní program, v chomutovském muzeu chystají vánoční výstavu. Nazvaná je Historické cukrárny aneb mlsání za první republiky a provází ji takzvaná receptová výzva, kdy můžou lidé přispět vlastními rodinnými „poklady“.

„Vyzýváme milovníky pečení a sladkého tvoření. Pokud máte zajímavý, historický nebo jen váš oblíbený recept na sladkou dobrotu a chtěli byste se o jeho příběh podělit, pošlete ho na mail nebo ho můžete přinést osobně,“ vyzvala vedoucí umělecko-historického oddělení chomutovského muzea Renata Klucová. „Vaše recepty budeme vkládat přímo do výstavy a zveřejníme je také na facebookových a webových stránkách města,“ doplnila muzejnice.

Chomutovský trenér Tomáš Eisner.
Eisner už opět cepuje natěšené Levhartice. Basketbalistky mají restart

Hlavní část výstavy návštěvníkům ukáže prvorepublikovou cukrárnu s dobovým nábytkem, skleněnými zásobníky na bonbony, originálními krabicemi na dorty a historickými plechovkami. Lidé uvidí také zapomenuté cukrářské nástroje, jako jsou raznice a formy na bonbony, mušle na zmrzlinu nebo kameninové formy na želé bonbony. Dozvědí se i něco o výrobě čokolády, marcipánu, perníku, zmrzliny a dortů v Československu třicátých let minulého století. Autory výstavy jsou Jan Maroušek a Petr Lukas z Brna.

„K tomu přidáme také prvorepublikovou kavárnu, kde bude možné posedět v dobovém nábytku a počíst si ve speciálně připravených prvorepublikových novinách o cukrovarnictví na Chomutovsku,“ zmínila muzejnice zajímavou alternativu za klasické muzejnické panely. „Hrát bude dobová hudba a prostor bude provoněný kávou a kořením,“ doplnila.

Druháci z Jirkova zažili první online vyučování.
S výukou na dálku pomáhají neziskovky, i učitelé v roli youtuberů

Receptová výzva je vlastním vkladem chomutovských muzejníků a částečně i reakcí na restrikce. „Letošní Vánoce budou bohužel mnohem chudší, pokud jde o kulturní akce. Rádi bychom lidi odvedli od negativních myšlenek a umožnili jim, aby si co nejplněji prožili vánoční atmosféru. Mohou se zapojit, sdílet své recepty a dostat se k dalším,“ podotkla Klucová.

Muzeum předběžně avizovalo, že výstava na starobylé radnici začne 24. listopadu a potrvá do 24. ledna, ačkoli není jisté, jestli už tou dobou přijde rozvolňování. V opačném případě má ale řešení, jak ji zpřístupnit jinak.

„Uvažujeme o virtuální prohlídce, je to naše záloha. Pokud ale bude možné otevřít alespoň týden před Vánocemi, nedělali bychom ji, protože bychom rádi, aby měli návštěvníci důvod přijít a nasát atmosféru,“ podotkla Klucová. Prohlídky by muzeum dělalo, i kdyby musel být počet lidí ve skupině výrazně omezený.

Redakce oslovila etnoložku Hanu Zvalovou, která se v rámci svého oboru zabývá také recepty z Krušnohoří. Má i pár historických sladkých tipů. „Typickým vánočním cukrovím pro saské Krušnohoří byla vánoční štola. Pekla se v podobě ´Ježíška zavinutého v plenkách´,“ zmínila. „I když byla z chudšího těsta než dnes, vždy byla na povrchu potřená husím nebo vepřovým sádlem. V předvánočním čase se kdysi pekl i adventní třený koláč. Je na něj zapotřebí 500 g mouky, 250 g cukru, 250 g másla, 1 balíček kypřícího prášku, 3 lžíce kakaa, 1 balíček vanilkového cukru, 1 lžička perníkového koření, 4 vejce, 1 hrnek mléka, nasekané mandle, trocha citronátu, rozinky a nasekané lískové oříšky. „Těsto se připravuje tak, jak jsme zvyklí. Po našlehání másla s cukrem se pomalu přidávají žloutky, pak na střídačku vlažné mléko s moukou smíchanou se sypkými přísadami a nakonec se opatrným obracením vmíchá sníh z bílků. Upečený koláč by měl zhruba tři dny ležet v chladu, aby se přísady mohly rozležet,“ doporučila Zvalová.