Demonstraci svolává na sobotu 26. září Marcela Gorolová. „Akce se koná na náměstí 1. máje od 15 hodin,“ upřesnila organizátorka. Podle sdělení magistrátu má akce trvat hodinu a organizátoři očekávají účast asi tří stovek lidí.

„Nechceme nosit roušky, chceme dýchat čerstvý vzduch i s našimi dětmi svobodně,“ vysvětluje motivaci pro protest Gorolová. Demonstrující navíc mezi sebou sdílejí obavu, že aktuální epidemii koronaviru bude chtít česká vláda řešit nařízením povinného očkování nedostatečně otestovanou a narychlo vyrobenou vakcínou.

Protest v centru Chomutova by měl být poklidný a jeho iniciátoři si pozvali Janu Peterkovou, která má s organizováním demonstrací proti koronavirovým opatřením zkušenosti. Peterková, která je známá jako bývalá redaktorka komerčních stanic, je zakladatelkou platformy My21. Ta iniciovala po České republice už několik demonstrací a stále aktuální petici pod názvem Charta 21. „Lidská práva a svoboda v ČR, je podle názorové platformy jejích příznivců v ČR zásadně a naprosto bezprecedentně potlačována, ničena a porušována, a to takovým způsobem, jakým v České republice dosud nikdy nebyla,“ stojí v prohlášení petentů.

Maxisluníčko z kaštanů v Chomutově, 2011.
Z archivu Deníku: Z kaštanů se dá vytvořit mnoho věcí. I obří sluníčko

Nařízení ministerstva zdravotnictví a jednání ministra Prymuly dokonce petenti přirovnávají k jednání nacistů. „Nucené nošení textilního doplňku je naprosto bezprecedentním opatřením, ke kterému se z historického hlediska uchýlili pouze nacisté věstníkem říšského protektora, kdy nařídili nošení žluté textilní hvězdy na oděvu jedné etnické skupině obyvatel,“ doplňují.

Kde se už protestovalo? 

Třicátého srpna lidé protestovali proti překotným vládním nařízením na teplickém náměstí Svobody. Účastníků bylo kolem stovky. Ve stejný den sek protestům sešel obdobný počet lidí i v Plzni a Ostravě, kde byly hlavním terčem protestu roušky. V neděli 20. září se protesty konaly také v Praze, kde se zopakují 27. září.

Petici podepsaly bezmála dva tisíce lidí včetně některých Chomutovanů. „Souhlasím a podepisuji, protože už mám dost nesmyslů vytvářených touto vládou. V politice by měli být lidé, kteří by tuto činnost dělali dobrovolně, a tudíž zdarma,“ komentoval svůj podpis Josef Švejk. Vlastislav Brusch má obavy o svobodu. „Jako národ jsme omezeni na svých právech,“ zdůraznil.

Přestože nošení roušky je za určitých podmínek povinné a nedodržování této povinnost je možné pokutovat, není to překážkou pro pořádání demonstrace a magistrát města neměl důvod akci zakázat. „Chomutovský magistrát povolil akci za předpokladu, že pořadatel dodrží aktuální opatření vlády, ministerstva zdravotnictví, hygieniků a hejtmana Ústeckého kraje pro covid-19,“ potvrdila mluvčí chomutovského magistrátu Zuzana Kroutilová.