Naše město se po dlouhých letech může opět dočkat výroby vlastního zlatavého moku. V Chomutově vzniká nový pivovar, jeho akcionáři mají být převážně místní patrioti. První pivo by se mohlo začít vařit už v září. Za myšlenkou vzniku pivovaru je snaha vylepšit povědomí o Chomutovsku a zároveň vytvořit příjemný prostor pro setkávání lidí. Pivovar ponese název První občanský pivovar v Chomutově, buduje se ve sklepních prostorách a má tu fungovat také klub, kde se bude zdejší pivo točit. „V současné době probíhá úpis jednotlivých akcionářů a souběžně i adaptace prostor, kde by pivovar měl být. Je to v centru Chomutova v ulici 28. října," uvádí jeden ze zakladatelů pivovaru Pavel Krýsl.Představa nových pivovarníků je vcelku jasná. Počítá se s produkcí asi 500 hektolitrů ročně, první zkušební várky spatří světlo světa v průběhu nebo koncem září. „V této fázi to bude už vzhledem k prostorám klasický minipivovar. Toto odvětví je ale v současné době poměrně na koni a pokud vše půjde jak má, předpokládáme do budoucna rozšíření prostor a vybudování něčeho vlastního nebo pronájem něčeho většího," říká Krýsl.

Vznik pivovaru má podpořit místní patriotismus. „Akcionáři jsou z okruhu našich kontaktů, tedy kamarádi, kolegové, spolupracovníci, ale i lidé, kteří této myšlence fandí a dozvěděli se o ní třeba z webu," vyjmenovává Krýsl. Podle jeho slov se nemusí nutně jednat pouze o Chomutovany. „Máme lidi z Prahy či Brna, jeden akcionář je z Velké Británie," podotýká Krýsl a dodává, „většina z akcionářů ale na město nějakou vazbu má."

A na jaké kousky se milovníci „zrzavého" nápoje mohou těšit? Vařit se bude nefiltrované nepasterizované pivo plzeňského typu, pro začátek se počítá se dvěma či třemi druhy. „Bude to standardně jedenáctka a dvanáctka, to třetí pivo bude nějaká specialita, vážící se třeba k Vánocům, Velikonocům, Silvestru a podobně. O tom ale budou rozhodovat především akcionáři,"vysvětluje Pavel Krýsl.

O názvech piv zatím není rozhodnuto, z webu projektu ale vyplývá, že ve hře je například „Podloudnický speciál". To se odvíjí od obchodní značky Karásek a Stülpner, pod kterou by se mělo chomutovské pivo prodávat. Tito muži byli podle dobrodružného románu Kvidona z Felsů z 19. století „vůdcové pytláků, podloudníků a lupičů pohraničního území českosaského".