V příštím roce bude Chomutov hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, kdy příjmy i výdaje dosáhnou miliardy a 220 milionů korun. Na investiční akce vyčlenil 303 milionů, tedy o 31 více než letos. Rozpočet schválili zastupitelé na svém posledním zasedání. Jelikož roste ekonomika, rostou i příjmy města. „Díky konjunktuře se projevuje růst ekonomiky a další zlepšení výnosů z daní,“ zhodnotil ekonom města Jan Mareš. „Pozitivně se projevují i opatření ministerstva financí, jako je EET, registrační pokladny a kontrolní hlášení DPH,“ vyjmenoval Mareš.

Radnice v Klášterci nad Ohří
Klášterečtí zastupitelé schválili participativní rozpočet

Díky nárůstu příjmů tak město v příštím roce zapojí méně volných prostředků z minulých let a v provozní části rozpočtu naplánovalo přebytek 145 milionů korun. V příštím roce město investuje 303 milionů, kdy nejvíc peněz napumpuje do škol, silnic a chodníků. Vůbec největší investicí však bude projekt, který obsáhne všech devět chomutovských základních škol a v souhrnu vyjde na 100 milionů korun.

NOVÉ UČEBNY A DÍLNY

„Na všech základních školách vzniknou nové učebny jazyků, fyziky, chemie či nové dílny podle požadavků každé z nich. Na školách přibudou bezbariérové přístupy i sociální zařízení a nakoupí se schodolezy,“ vyjmenoval mluvčí magistrátu Tomáš Branda. Další porce peněz bude směřovat do zajištění vysokorychlostního internetu, bezpečnosti dat a strukturované kabeláže po budovách škol. Investici by měla z 90 procent pokrýt dotace.

Na snímku, vedoucí finančního odboru Josef Koprušťák, který se na radnici v Jirkově stará o finance.
Jirkov bude mít schodkový rozpočet, město si to totiž může dovolit

PŘEBUDOVÁNÍ SILNIC A CHODNÍKŮ

Druhou největší investicí bude přebudování silnic a chodníků včetně veřejného osvětlení a kontejnerových stání. Celkem vyjde na 80 milionů korun. Nové chodníky vzniknou u Jitřenky, v ulici Višňová u Filipských rybníků, v Haškově a Kochově ulici a dokončené budou chodníky v ulici Vršovců.

Dojde i na opravy silnic a chodníků u Základní školy Duhová. Dokončené budou také silnice a chodníky v okolí bývalého Kulturního a společenského střediska na Zahradní. Dalších 17 milionů korun pomůže dokončit molo na Kamencovém jezeře a obnovit tamní restauraci Dřevák.

Opravy na silnici I/13 v Málkově zpomalují dopravu
Zakletá silnice. Cestu z Kadaně do Chomutova brzdí opravy

MODERNÍ PARKOVACÍ SYSTÉM

Za 15 milionů vyroste místo náletového porostu na Kamenném Vrchu sto nových parkovacích míst s moderním telemetrickým systémem, který bude hlídat obsazenost parkovacích míst v celé ulici a v případě plné obsazenosti upozorní řidiče při vjezdu do sídliště, aby odbočili jinam.

VÍCE PENĚZ SPORTOVCŮM

Díky pozitivně sestavenému rozpočtu mohlo město navýšit peníze na zájmové a volnočasové aktivity. Objem grantových prostředků historicky poprvé dosáhl 28 milionů korun. Město také schválilo nový dotační titul pro podporu vrcholového sportu, a to ve výši 16 milionů.

Ilustrační fotografie
Chomutov rozdělí 16 milionů, aby podpořil vrcholový sport

Chomutov letos hospodařil s rozpočtem, který mírně převyšoval miliardu. Nejbohatším rokem byl rok 2011, kdy rozpočtem města protekly téměř dvě miliardy korun, a také léta předcházející. Důvodem byly vysoké investice do sportovního areálu na Zadních Vinohradech, podporované dotacemi z evropských fondů.