Je to černé na bílém. Chomutováci půjdou své zastupitele znovu volit v sobotu 31. ledna, tedy v době pololetních prázdnin. Datum zveřejnilo na svém webu ministerstvo vnitra.

Datum je to poněkud nešťastné, nenahrává zrovna velké volební účasti. Jde totiž o den po pátku, kdy mají školáci pololetní prázdniny. A prodloužený víkend spousta rodin využívá k výletům mimo město, třeba za lyžováním. Přesto všechny strany a hnutí lednový datum vítají, původně se totiž mluvilo až o polovině března.

Oproti běžným volbám bude opakované hlasování probíhat jen v jeden den, volební místnosti budou otevřené od rána do večera. Bude se volit mezi stejnými stranami a kandidáty. Vše musí být nastaveno tak, jako bylo patnáct dní před říjnovými volbami.

O tom, že se hlasování musí opakovat, rozhodl krajský soud. Při romské zábavě na Písečné totiž kdosi kupoval hlasy pro ČSSD.

Nové volby na vesnicích

Nové volby však budou také v Křimově a Rokli. V obou obcích ze stejného důvodu, ale v každé v jiný datum. V Rokli to bude 14. března, v Křimově už 31. ledna.

A zmíněný důvod? Není možné tu sestavit nové zastupitelstvo. V obou vesnicích odstoupili kandidáti méně úspěšných stran včetně jejich náhradníků a obec tak nemá ani pět zastupitelů. To je minimální počet daný zákonem . V Křimově takhle odstoupili kandidáti ČSSD, v Rokli zase lidé z Rokelské strana nezávislých (více viz infoblok).

Zatímco v Rokli starostku Danu Marešovou její oponenti překvapili, v Křimově tu mají vztahy vyhrocené již delší dobu. Výmluvná je například odpověď Hynka Bošiny (Nezávislá kandidáti) na otázku, co na odstoupení sociálních demokratů říká. „Nic."

Jak to bylo v Křimově a RokliV obou vesnicích kandidovaly pouze dvě strany a volby tu dopadly těsně. V Křimově zvítězili Nezávislí kandidáti z Křimova a okolí (čtyři mandáty) nad ČSSD (tři mandáty), v Rokli vyhrála ČSSD (čtyři mandáty) nad Rokelskou stranou nezávislých (tři mandáty). Když kandidáti poražených stran odstoupili, zbyli jen čtyři zastupitelé, což je podle zákona málo.