V Chomutově se právě rozjíždí nový způsob seznamování, který zde doposud chyběl. Pokud jste právě vy „singl" nebo prostě jen hledáte toho pravého (tu pravou) máte jedinečnou šanci. Co to vlastně speed dating znamená? Kdo se ho může zúčastnit a proč by to měl udělat? Na to vše se Chomutovský deník zeptal Michaely Babické (snímek vlevo) a Andrey Novákové (vpravo dole), zakladatelek lepsitchyne.cz, která speed dating v Chomutově pořádá.

Michaela Babická.Speed dating zná možná mnoho čtenářů z amerických filmů, či z doslechu, ale pro ty co o něm nikdy neslyšeli, mohla byste vysvětlit, oč jde a kde tento způsob seznamování vznikl?

Speed dating je rychlé rande- přijď, vyber si, sejdi se znovu. Tento druh seznamování přišel z Ameriky, kde jej Rabbi Yaacov Deyo používal jako způsob pro seznamování mladých nezadaných Židů. A byl velmi úspěšný…

Jaký je průběh speed datingu?

V příjemném prostředí se sejde obvykle deset protějšků, deset žen a deset mužů, které přivítá moderátor a vysvětlí pravidla. Každá žena má svůj stoleček a vždy po pětiminutové konverzaci se muži zvednou a jdou za další ženou, se kterou si společně povídají. Jediné co je zakázáno, je sdělovat si citlivé údaje. Pocity ze svého protějšku si každý zapíše do své záznamové karty. Na konci celého setkání pak každý do zvláštní karty, ke všem se kterými si povídal, napíše ANO nebo NE. Nikdo tak nikoho nemusí odmítat na místě. Karty nám pak všichni odevzdají. Ano znamená „chci se dotyčným dál kontaktovat", ne znamená „nemám zájem o další setkání". Při shodě pak pošleme v průběhu druhého dne všem účastníkům jejich shody.

Když se oba shodnou na tom, že se chtějí ještě dále vidět je to jasné, ale co když jeden bude chtít a druhý ne?

Tam, kde o sebe mají zájem oba partneři, pošleme oběma informace o vzájemné sympatii a kontakty. Když například napíše žena ne a muž ano, pošleme kontakt jen ženě a ta už se sama rozhodne, zda by měla zájem se s mužem znovu sejít.

Proč se speed datingem začínáte právě v Chomutově? Je zde snad větší počet singel lidí?

V naší republice už speed dating funguje pár let, ale jen ve větších městech. V Chomutově to prostě chybělo.Navíc internetovým seznamkám již odzvonilo. Na internetu je často vše jen fikce, tohle je realita. Když jsme začali o organizaci speed datingů přemýšlet, zjistili jsme, že jen v našem okolí je mnoho singels. Kamarádi říkali, že by bylo super, něco takového tady mít. Dnes už na naše stránky, které máme jen dva měsíce, kouká okolo tří set lidí denně.

Vy sama jste si tento způsob seznamování vyzkoušela?

Ano, byla jsem podpořit kamarádku. Chtěly jsme to vyzkoušet. Tady ale nic takového nebylo, tak jsme jely do Prahy. Říkala jsem si, že poznám nové lidi a kamarádka eventuálně přítele. Nakonec měla tři shody. S jedním klučinou dlouho chodila a dokonce jeli do Číny. Takže to mělo úspěch.

Andrea Nováková.Pro koho je tedy seznamka určena?

Pro všechny. Někdo půjde hledat životního partnera a někdo půjde třeba jen hledat nové kamarády a kdo ví, třeba jednou…

A jak je to s věkovým omezením? Je nějaké?

Nejmladšímu účastníkovi speed datingu může být 18 let a nejstaršímu 60. Všechna setkání jsou připravena pro různé věkové kategorie. Zatím máme tři. První je od 18 do 30 let, další je určena pro ženy od 25 do 43 let a muže od 27 do 45 let a do poslední se mohou hlásit ženy od 40 do 58 let a muži od 42 do 60 let. Samozřejmě, že když je člověk na hraně může se přihlásit i do jiné věkové skupiny, která je mu příjemnější. Stačí jen při registraci napsat vzkaz. Věkové kategorie jsou ale tak široké, že by to mělo každému stačit. Navíc nemáme do budoucna problém skupiny rozšířit a udělat speed dating také pro seniory, homosexuály či handicapované.

Kde se vlastně setkání konají ? Kde a do kdy se mohou zájemci hlásit?

Přihlásit se může každý přes náš web lepsitchyne.cz. Registrace zabere tak třicet vteřin, poté každému přijde potvrzovací e- mail. V Chomutově se konají setkání v Restauraci Radora. První termín je 27. června a pak vždy každou další středu.

Co je vlastně v ceně setkání a co s sebou musí účastníci mít?

Na každém setkání si každý může objednat drink podle vlastního výběru, dále je v ceně moderátor a samozřejmě prostory. Každý s sebou musí mít občanku, protože kontrolujeme údaje. Je to především kvůli bezpečnosti žen. Kdyby šlo například o nějakého devianta, víme přesně, kdo s kým byl. Informace však máme jen my.

Čtenáři už vědí o speed datingu vše podstatné. Proč by ale právě oni měli této služby využít? Jaké jsou výhody?

Rychlá doba vyžaduje neustálé tempo a na jakékoliv seznamování dnes nezbývá čas. Tato forma seznámení má úspěch ve světě, je oblíbená, zábavná a efektivní.Je totiž aktivní a rychlá. Na internetových seznamkách lidé často lžou, není nad osobní setkání. Je totiž z psychologického hlediska dokázané, že stačí pouhá minuta na to, aby přeskočila jiskra, člověk hned vycítí sympatie či antipatie. A mít 10 rande za 1 hodinu s lidmi, kteří se chtějí seznámit, vidět je naživo, popovídat si s nimi v příjemném prostředí je dostatečný důvod zvolit tuto formu seznámení. Další důvodem je anonymita, nikomu nemusíte sdělovat či vysvětlovat své sympatie, takže vlastně nikoho neodmítáte.Hlavní předností této formy seznámení pro ženy je bezpečnost. Pro muže z toho plyne především finanční výhoda. Pokud si spočítáte, kolik by muže stálo jedno rande se ženou v nějaké restauraci a srovnáte s naším večerem, tak je Vám to jasné (smích). A pokud zde nenajdete pravou lásku, můžete vždy najít nové a skvělé přátele.