Na zasypané jezero narazili v Chomutově stavebníci. Objevili ho při práci na přestavbě křižovatky v ulicích Čelakovského a Zborovská.
Jezero se kdysi rozlévalo na území, kde je dnes městský park. Ve své podstatě šlo o území prosycené vodou močály a bažiny typické pro Krušné hory. Lidé mu říkali luční jezero. „Ve starých mapách je ale zanesené jako staré jezero," podotkl městský architekt Jaroslav Pachner.
Močál kdysi bránil intenzivnějšímu růstu osídlení v této části, a tak ho Chomutované začali využívat k jinému účelu. Vozili tam odpadky jako například suť, popel, cihly a další odpad, který tehdejší domácnosti vyprodukovaly. „Lidé ho tam vozili už od 16. století, ačkoli zprávy o tom, že jezero zaváželi, máme až z 19. století," upřesnil architekt. „Nejspíš to bylo nejbližší místo, kam ho mohli odvážet," domnívá se.
Během několika stovek let došlo k tomu, že odpad močálové jezero dokonale vysušil a v druhé polovině 19. století tam pak město nechalo vybudovat městský park.
Na prastarou vrstvu odpadu nyní narazili stavebníci, kteří pracují v těsném sousedství parku. „Když prováděli zkoušku zatížení, nevyšly dobré výsledky. Proto udělali sondu, která ukázala méně stabilní podloží," uvedl mluvčí chomutovského magistrátu Jan Rödling. Kus silnice a také chodníku v blízkosti parku proto bude potřeba sanovat a zpevnit.
Dobu výstavby by však tyto práce neměly prodloužit ani prodražit. „Potřebné práce pokryje finanční rezerva, která je při každé takové zakázce," dodal mluvčí.