Chomutovské mateřské školky se připravují na vyšší příliv dětí. Ačkoli se nepostaví nová školka, budou mít od nového školního roku o 74 míst více. Jak? Svým způsobem se školky „nafouknou“. Pomohou rekonstrukce zatím nevyužívaných prostor a navýšení počtů dětí ve třídách.

Podle ředitelky Ireny Kopecké, která zastupuje všechny mateřské školy v Chomutově, to ale neznamená, že by se děti v budovách tísnily jako sardinky.

Pro jistotu

„Nová místa poslouží hlavně jako rezerva. Ze zkušenosti totiž víme, že je skutečná docházka oproti počtu zapsaných dětí přibližně poloviční,“ vysvětluje ředitelka. „Poslední dobou se v docházce odraží i zvýšená nezaměstnananost. Rodiče si děti nechávají doma, nebo je vodí jen na dopoledne,“ přibližuje Kopecká.

46 dětí navíc

Do všech chomutovských školek dochází přibližně 1300 dětí a každoročně se díky odchodům předškoláků do prvních tříd uvolňuje na pět set míst. Při letošních zápisech 15. a 16. března bylo připraveno za odchozí děti 425 míst.

„Rodiče poslali o 46 žádostí víc, což ale neznamená, že by šlo o děti, které nebudeme mít kam dát,“ upozorňuje Irena Kopecká. Zkušenost je taková, že v každém zařízení zůstanou nějaká místa nenaplněná. A jak už bylo řečeno, připravují se místa navíc. Školky totiž musí být připravené na stoprocentní docházku.

Rekonstrukcemi vznikne 66 míst. Většinou se dotýkají žádaných školek blízko centra, ale také na sídlištích, kde se prostě jen nabízela možnost dalších úprav. Původně šlo o místnosti, které školky nepotřebovaly, a tak se pronajímaly živnostníkům. Místa přibudou v pěti školkách.

Kde vzniknou další místa?
– MŠ na Blatenské: 8 míst
– MŠ v ulici Třebízského: 5
–MŠ a Růžová (na Zahradní): 3
– MŠ 17. listopadu: 28
– MŠ Zahradní: 30

Kromě rekonstrukcí pomůže navýšení kapacity ve třídách. Tam kde je potřeba, ředitelka požádá o výjimku a namísto 25 dětí jich bude ve třídě zapsáno 28. To se týká školky na Blatenské.

Kontejnerová třída?

Kdyby se časem ukázalo, že nestačí ani všechna tato opatření, má město po ruce další variantu. „Jsme připraveni použít tzv. kontejnerovou třídu,“ uvedl náměstek primátorky Martin Klouda. Jedná se o mobilní buňku, která by se přistavila jako nástavba k jedné ze školek. Některá města už je jako školky a školy využívají. Jsou levnější a dají se snadno rozebrat nebo přemístit. Příkladem je Mukařov u Prahy.