„Dělnická města“…


V názorech na podmínky pro podnikání se živnostníci obou měst liší. Vycházejí z vlastních zkušeností.

„Záleží na šikovnosti a pak se daří,“ míní Yvona Rohlová, která si před třemi měsíci otevřela Caffé No. 1. na rohu Nerudovy a Ruské ulice v Chomutově. „Faktem ale je, že ve srovnání s jinými městy nechodí tolik lidí. Podnikala jsem v Rokycanech a tam to bylo o něčem jiném,“ dodává.

Podobný názor, bez ohledu na výzkum, sdílí i majitel Labyrint Sport Centra v Kadani František Marvan.
„Kadaň je prostě dělnické město. Žije tu nižší a střední třída, která nemá peníze na utrácení,“ soudí. „Když je chci k sobě nalákat, to abych dával zadarmo,“ posteskl si.

Čistá statistika


Podle mediálního zástupce Města pro byznys Michala Kaderky jsou výsledky průzkumu orientační, ale přesto platné.

„Samozřejmě jsou statistické, a tak se může stát, že i když nějaké město vyjde jako ideální pro podnikání, ve skutečnosti se tam nedaří,“ vysvětlil. „Například kvůli složení obyvatel a odlivu mozků do jiným měst,“ dodává. Podle jeho přesvědčení mohou mít výsledky průzkumu pozitivní dopad. „Pamatuji, že když se ukázal v dobrých číslech Humpolec, investoři o něj začali jevit vyšší zájem,“ uvedl pro příklad Kaderka. Otázkou je, zda dlouhodobá pověst města, kde se podnikání nedaří, stejnou měrou neodrazuje.

To, že se některá města, stanou „skokany roku“, jako například Kadaň a nedaleké Louny (1. místo), také nutně nemusí svědčit o převratných změnách k lepšímu.

„Jde takzvaně o klouzavá čísla,“ vysvětlil mediální zástupce. „Kadaň mohla pokračovat v mírně vzestupném trendu, ale pokud se ostatní města ve svém vývoji výrazněji zpomalila, pak získala náskok.“ Vyjádřený je ovšem především čísly.

Vyhlašovatelem srovnávacího výzkumu je každoročně týdeník Ekonom. Hlavní smysl je nalézt místo s nejlepšími podmínkami pro podnikání. Boduje je podle padesáti kritérií. Do průzkumu bylo zařazeno 205 měst. Absolutní vítěz bude vyhlášen v září.

Chomutov kontra Kadaň


– Chomutov má například ve srovnání s ostatními sledovanými městy o desetinu více firem. Ovšem zastoupení cizinců převyšuje téměř o polovinu krajské hodnoty. Mínusové body sklidil fakt, že na jednoho lékaře připadá o desetinu pacientů více než je běžné. Zaměstnanci tak mají ztíženou pozici. Na druhou stranu je v Chomutově evidována druhá nejnižší pracovní neschopnost. Dobrá je také míra podpory, jakou radnice věnuje veřejné dopravě.

– Kadaň bodovala díky faktu, že má ve srovnání s ostatními městy o pětinu vyšší zastoupení zaměstnavatelů s padesáti a více zaměstnanci. Dále má druhou nejvyšší kapacitu ubytovacích zařízení a bytová výstavba převyšuje krajský průměr o čtvrtinu. Místní podnikatelé jsou údajně spokojeni s cenami za služby, nájemní prostory, potraviny a předměty běžné potřeby i vstupy do kulturních zařízení.