I v rozpáleném dni se lidé zastavují na vyprahlém náměstí 1. máje a minuty postávají pod ostrým slunkem. Někteří přicházejí se svíčkami či věnci, které pokládají k hlavní bráně kostela. Hold se tentokrát nevzdává svatým, ale rodákovi Martinu Marcinovi, kterého o život připravila bomba teroristy na druhém konci světa, v Afghánistánu.

V Chomutově žije nejbližší rodina šestatřicetiletého rotného, se kterou je vedení města ve spojení a nabídlo jí podporu. Město s jejím souhlasem zřídilo ve středu odpoledne pietní místo přímo v centru Chomutova. „Pro zájem veřejnosti bylo přesunuto před kostel svatého Ignáce,“ říká mluvčí chomutovské radnice Tomáš Branda.

Během čtvrtka se tu zastavily stovky lidí, které smrt Martina Marcina dojala. „Teprve když se něco takového stane, dojde vám, že válka pořád existuje, že to není něco z vyprávění našich dědečků. Berme život s pokorou a buďme rádi, že žijeme tady,“ myslí si Lubos Holan. Pro Helenu Kolesovou jsou vojáci hrdiny, na které se nesmí zapomínat. „Jsem hrdá, že se takoví chlapi rodí i v našem městě a jsem ráda, že tu místo vzniklo. V duchu jsem s rodinou,“ říká Chomutovanka.

Svíčky či květiny sem mohou lidé nosit až do smutečního obřadu, který by se, podle sdělení radnice, měl právě v kostele konat. „Nicméně organizaci řeší výhradně Armáda ČR v úzké spolupráci s rodinou padlého vojáka,“ upřesnil mluvčí Branda.

Datum pohřbu zatím známé není. Armáda už předem informovala, že vystrojí vojenské pohřby a náklady na ně uhradí. Na rodinách zůstává rozhodnutí, zda na obřad dovolí vstup veřejnosti nebo proběhne v úzkém kruhu. V kostele svatého Ignáce proběhl vojenský pohřeb už před čtyřmi lety. V červenci 2014 zahynul v Afghánistánu, rovněž po útoku sebevražedného atentátníka, rotmistr David Beneš z Chomutova.

Vytvoří pamětní desku

Uctít památku chomutovského rodáka se také rozhodla obec Dívčice u Českých Budějovic. Tady Marcin posledních osm let žil. „Rozhodli jsme se zřídit pamětní desku, naproti domu ve kterém Martin žil,“ potvrdil Deníku starosta obce Radek Livečka.

V obci si vojáka lidé považovali za jeho obětavou povahu. „Byl první z dobrovolníků, kteří se přihlásili do sboru dobrovolných hasičů, který jsme v obci obnovovali a byl pro nás veliká posila. Technicky, fyzicky, lidsky. A to myslím nejvíc vystihuje jeho povahu. Když mohl, neměl problém v čemkoli pomoci,“ vzpomíná na souseda a kamaráda Radek Livečka.

Pro pozůstalé poslali miliony korun

Rodinám padlých podává armáda společně s lidmi pomocnou ruku i skrze sbírku Vojenského fondu solidarity. Lidé do něho od pondělí poslali skoro tři miliony korun. Peníze dárci posílají přímo na účet fondu nebo skrze zprávy DMS. Dárci mohou peníze posílat až do 31. srpna. Na sbírkové konto v roce 2014, kdy zahynulo při sebevražedném atentátu pět Čechů, dorazilo pět milionů korun.

Kam můžete poslat peníze:Číslo sbírkového účtu: 44665522/0800
variabilní symbol: 918
nebo pošlete sms zprávu ve tvaru DMS VFS 30 nebo DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.