Osvětovou akci “5 dní 5 osudů” pořádá Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Prevence je součástí její pětidenní kampaně ve čtrnácti městech v severních Čechách, kde je vysoká nemocnost.

Mobilní poradci budou všem zájemcům rozdávat informace o kvalitním zdravotním servisu, nejspolehlivějším způsobu prevence a nejúčinnější cestě k vítězství nad nemocí.

„Vysvětlíme také, jaké výhody v sobě skrývá elektronická zdravotní knížka IZIP a jak je důležité, aby měli lékaři o minulém i současném zdravotním stavu pacienta dokonalý přehled. Tento snadný přístup ke zdravotním záznamům 24 hodin denně může zachránit život,“ sdělila koordinátorka akce Ivana Marcinová. Svým pojištěncům VZP poskytuje zřízení a vedení elektronické zdravotní knížky zdarma.

Akce “5 dní 5 osudů” také zprostředkuje příběhy lidí, kteří díky VZP svůj boj s nemocí vyhráli. Tyto příběhy naleznete na stránkách www.dobrydealer.cz a na stanovištích červeného přívěsu.

Deník je mediálním partnerem této prevence. Prvním návštěvníkům v každém jednom okrese, kteří na sebe zanechají kontakt (jméno, adresu a telefon) zavede Deník předplatné na dobu jednoho čtvrtletí.

Nová osvěta ukazuje i boj lidí se zhoubnými nádory. Toto sdělila žena, která prodělala rakovinu prsu a vyhrála nad smrtí

Paní Emílie, vy jste zvítězila nad rakovinu prsu. Vzpomínáte si, jaké myšlenky a pocity se dostavily bezprostředně po té, co vám lékaři řekli o vaší nemoci?
Byl to hrozný pocit. V tu chvíli se vám změní úplně všechno. Myslela jsem i na nejhorší. Říkala jsem si, že to je nemoc, která nejde vyléčit a beztak umřu. Tak jsem to chtěla skoncovat dřív.
Jak probíhala léčba a které její fáze byly nejnáročnější?
Stalo se mi to v roce 2007, tenkrát jsme měli jet na dovolenou a já jsem si našla bulku. Nejdřív jsem musela na biopsii, následovala operace a pak chemoterapie a ozařování. Na závěr mi rok dávali herceptin, aby se tělo stabilizovalo.
Změnila nemoc váš přístup k prevenci a k péči o zdraví?
Jsem ovlivněná tím, že jsem pětadvacet let pracovala v nemocnici a měla jsem pár kamarádek, které na rakovinu doslova umřely. Celý život se při sprchování kontroluju a preventivní prohlídky nezanedbávám. Měla jsem to štěstí, že jsem na bulku přišla včas, byla malinká jako hrášek. Ale je pravda, že po té nemoci se hlídám ještě víc.
Když je člověk v této nepříjemné životní fázi, potřebuje se opřít o tu nejlepší lékařskou péči. Dostávala se vám? Komu jste v tu chvíli nejvíce důvěřovala?
Ve chvíli, když se vám tohle stane, myslíte na jedno: ať se z toho dostanu. A ptáte se, proč zrovna vy. Lékařská péče byla vynikající – doktoři, sestry, jejich přístup… Když to všechno začalo, pozvali mě na pohovor, všechno mi vysvětlili, uklidnili mě. I oni mě velmi podrželi.
Co vám nejvíce pomohlo nad nemocí zvítězit?
Moji blízcí, rodina, v první řadě přítel. Chodil za mnou do nemocnice, byl se mnou prakticky pořád a měl pro všechno velké pochopení. I teď mi rozumí, přestože ve mně nemoc zanechala psychické následky a každý den jsem jiná. Myslím, že taková opora je základ. Pak máte chuť žít a zapomenete na ty nepěkné nápady.

“5 dní 5 osudů”
Kam přijede červená mobilní poradna:

13.12. – Kryry, Klášterec nad Ohří, Chomutov

14.12. – Meziboří, Lom, Most

15.12. – Teplice, Duchcov, Bílina

16.12. – Chlumec, Krupka, Ústí nad Labem

17.12. – Lovosice, Štětí