U garáží přiopilý bezdomovec a uvnitř obchodního domu další, který škemrá o drobné. Předvánoční náladu v Chomutovce kazí přítomnost podivných individuí. Hádají se, posedávají, kde se dá, a ostraha je nestačí vyvádět. Lidé si stěžují nejen na ně, ale také na skupinky mladých, kteří zabírají místa k sezení v patře a nevázaně se baví.

„Zašla jsem s maminkou do Chomutovky, protože potřebovala do lékárny, a nestačila jsem se divit. U vchodu od knihkupectví seděl rozvalený špinavý chlap, v ruce plechovku s pivem. Připadala jsem si jak někde ve čtvrté cenové, takže jsme rychle nakoupily a zase šly,“ podělila se o dojmy Radka Hovorková.

Diskuze na téma „individua v Chomutovce“ se rozjela i na sociálních sítích, kde lidé popisují své zkušenosti. „Po vstupu do přízemního patra nás přivítal obrovský řev. To si zjevně zfetovaná žena v ráži vyřizovala účty se svým partnerem,“ popsal například Rudolf Růžička, který šel do centra s manželkou nakoupit vánoční dárky. „Tento problém důvěrně znám z pražského hlavního nádraží. Obchodní centrum se stává útočištěm bezdomovců, zlodějů a feťáků,“ myslí si.

Že se nejedná o ojedinělé případy, ale poměrně častou zkušenost, dokládají desítky dalších ohlasů, které se objevily ve facebookové skupině Za Chomutov, kde se dá slušně žít. Týkají se i chování skupinek mladých, které zabírají většinu míst k sezení nebo centrum využívají k pochybné zábavě.

„Byla jsem svědkem, jak se mládež v garážích Chomutovky baví tím, že se mezi auty vozí v nákupních vozících,“ napsala ve skupině Petra Seifertová. „Dokonce tam chlapec jednu dívku poslal s nákupním košíkem proti zdi, opodál stálo zaparkované auto,“ vylíčila.

Problém s bezdomovci i s mladými, kteří se vybíjejí v centru, silně vnímají i zaměstnanci Chomutovky. „Bezdomovci vyjdou z parku a hledají zázemí u nás, my z toho pak máme problémy. Přitom je to záležitost města. To by se mělo o tyto lidi postarat,“ poukázala správkyně centra Miloslava Salabová. „Ještě větší problémy bývají s puberťáky, protože vyveďte deset mladých, kteří se opíjejí. Máme ochranku, která je tu nonstop, jenže když řeší jeden případ v pasáži, nemůže běžet také do garáží,“ upozornila.

Ochranka navíc nemá takové pravomoci jako městská či státní policie. Na žádost Chomutovky bývá odpoledne poblíž policejní hlídka, která je schopná v případě potřeby rychle zasáhnout. „Pokud se lidé u nás cítí ohroženě, nemají dobrý pocit, mohou také volat naši linku nebo městskou policii,“ doporučila správkyně.

Podobný problém jako v Chomutovce řešili před rokem i v nedalekém Centralu. Zavedli několik opatření a zdá se, že úspěšně. Navýšili počty členů ochranky, a pokud jde o mladé, zrušili veřejnou wi-fi, aby tam nemohli hrát hry a surfovat po internetu.

Bezdomovci podle strážníků nehledají azyl jen v obchodních centrech. Úkryt hledají tradičně v ulici Kostelní v Chomutově, u Penny v Bezručově ulici a v čekárnách autobusového i vlakového nádraží. Zdržují se také v nemocnicích a na úřadech, před chladným počasím se ukrývají i ve vchodech paneláků.

Ke zlepšení situace by mohlo přispět zřízení denního centra, kde budou smět lidé bez domova pobývat i přes den, to v současných noclehárnách nelze. Otevřít by se mělo za dva roky.