Vyklizení zkaženého jídla

Peníze našli pracovníci pří úklidu bytu, ve kterém už několik měsíců nikdo nebydlí. „Měli jsme v jednom bytě v Okružní ulici vyklidit vše, co se může kazit nebo už bylo zkažené. V bytě po smrti jeho obyvatele už nějakou dobu nikdo nebyl, navíc tam ani nešel elektrický proud, a tak tam začalo hnít maso a další potraviny,“ začíná své vyprávění předák pracovníků veřejně prospěšných prací Ludovít Olah. „Když jsme skončili v kuchyni, tak jsme začali uklízet v obýváku, kde bylo také dost starého jídla k vyhození,“ dodává. Právě v tuto chvíli pracovníky překvapil igelitový sáček s bankovkami. „V obýváku leželo i dost rozházených novin, tak jsem je začala sbírat a z nich najednou vypadly peníze v sáčku,“ vysvětluje Dana Horáčková, jedna z nálezkyň. Ani chvíli neváhali - nedaleko domu byl jejich nadřízený, kterého ihned kontaktovali, podobně jako policii. Peníze nijak nepočítali ani s nimi jinak nemanipulovali a zavezli je na městský úřad. Tam se ukázalo, že jde o 63 000 korun.

Co není mé, to není mé

Že by si peníze nechali, to je ani na chvíli nenapadlo. „Já jsem si je nevydělal, nepatří mi. Je to jednoduché,“ vysvětluje Olah. V podobném duchu to vidí i Horáčková: „Pro mě to byla úplná samozřejmost. Přeci nebudu okrádat mrtvého, na to nemám žaludek. To by mě ani nenapadlo, to se zkrátka nedělá.“

Jejich rozhodnutí si peníze nenechat a bez váhání je vrátit je o to více oceněníhodné, pokud se uváží finanční situace většiny pracovníků. „Víte, někteří z nich tady někdy ani nemají na svačinu, a to bez jakékoliv nadsázky,“ vysvětluje Olah. Pracovníky tvoří původně nezaměstnaní z Úřadu práce a za úklid pobírají v podstatě životní minimum. I přesto ale peníze nahlásili. „Rodiče některé z nás asi špatně vychovali, protože dneska krást je bohužel normální, ale nám to normální nepřijde,“ dodává Olah.

A co na to okolí? „Někteří mi říkali, že jsem si to měl nechat, že jsem si mohl koupit třeba auto. Já jim na to odpověděl, že mi mé auto stačí - doveze mě, kam potřebuji,“ směje se Olah. Jiní je ale zase chválili. „Moje dcera byla ráda, že jsem se takto zachovala a pochválila mě,“ řekla Horáčková.

Odměnu si rozdělí

Jejich počin ocenilo i město. „Za příkladné jednání patří oběma velký dík. Jsme hrdí na to, že spolupracujeme s takovými poctivými lidmi,“ říká tajemník úřadu města Jaroslav Kohout. Starostku Klášterce nad Ohří Kateřinu Mazánkovou jejich čin také potěšil. „Mě to vyloženě dojalo, zvlášť když vezmu v úvahu jejich životní situaci,“ uvádí. Olah i Horáčková dostali finanční odměnu, o tu se ale hodlají podělit i s dvěma dalšími pracovníky, kteří vyklízeli byt s nimi. „V bytě jsme byli čtyři, což ale pan tajemník nevěděl. A právě proto, že jsme jsme tam byli čtyři, čtyři jsme pracovali a čtyři jsme museli zvládnout ten neuvěřitelný zápach několik měsíců tlejícího masa, tak si odměnu bez diskuzí zaslouží i ostatní,“ vysvětluje předák pracovníků Olah.

Odevzdané peníze teď poputují do dědického řízení.