Pětičlenná rodina se ocitla v nouzi, na ulici ale nezůstane. Rozhodnutím chomutovských radních získá střechu nad hlavou v bytě na půl cesty v Jiráskově ulici. Díky tomu bude moci rodina zůstat pohromadě. Hrozilo totiž, že by děti byly odebrány do ústavní péče.

„Nezaměstnaní rodiče se třemi dětmi přišli o bydlení v nájemním bytě, který užívali pět let," přiblížila, co je postihlo, mluvčí magistrátu Šárka Schönová. Peníze na to, aby si koupili byt od majitele, který ho chce prodat, nemají, a stejně tak jim nezbývají prostředky na jiný dražší pronájem.

„Rozhodnutí rady podpořilo oddělení sociálně právní ochrany dětí, neboť díky přidělení bytu na půl cesty již rodině nehrozí umístění dětí do ústavní ," uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

S rodinou budou nadále úzce spolupracovat terénní sociální pracovnice, které se budou snažit podpořit je v tom, aby nalezla jiné trvalé bydlení. Byty na půl cesty se totiž přidělují jen na půl roku a v případě potřeby se pobyt prodlužuje o další půlrok. Jelikož jejich obyvatelé platí snížené nájemné ve výši 26 korun za metr čtvereční, mají šanci něco si uspořit.

V Jiráskově ulici jsou čtyři byty tohoto typu a všechny jsou obsazené. Město má ale řešení i pro případ, kdyby se do svízelné situace dostala další rodina. Řešilo by náhradní bydlení operativně s Chomutovskou bytovou a. s. „Volné byty máme také v Merkuru," poukázal na volné kapacity v domě s pečovatelskou službou Klouda. „Vždy najdeme řešení a nabídneme pomocnou ruku," uzavřel. (šeb)