Pomohl sběratel

„Zbyl jen podstavec, nikdo jsme nevěděli, co bylo na něm. Až místní sběratel fotografií Josef Kratochvíl narazil na snímek původního památníku. Odhalil, že podstavec nesl sochu klečícího vojáka s puškou, a to právě z 1. světové války,“ vysvětlil březenský starosta Zdeněk Valenta.

Učitelův nápad

S nápadem obnovit původní dílo, a navázat tak na záměr předků uctít oběti válečných hrůz, přišel na radnici bývalý učitel březenské školy Bedřich Šístek. „Navrhl, abychom památník obnovili k letošnímu 100. výročí vypuknutí 1. světové války. Zastupitelé souhlasili. Vytvořením mramorové desky na podstavec a sochy vojáka jsme pověřili malíře a sochaře Václava Kroba,“ doplnil starosta.

Vlastní pojetí

Umělec se neřídil striktně původní podobou skulptury, zachycené na dobové fotografii. „Voják rovněž klečí, nemá však v ruce pušku. Důležitý je výraz jeho obličeje. Odráží se v něm utrpení z prožitých hrůz, smutek nad ztrátou rodičů i celkový zmar ze spouště, které je voják svědkem po návratu z bojiště domů,“ vysvětlil Zdeněk Valenta.

Odhaleno!

U odhalení památníku se v pátečním odpoledni sešli kromě vedení obce a veřejnosti i autor sochy a také sběratel Josef Kratochvíl a penzionovaný učitel Bedřich Šístek, jejichž iniciativa výrazně přispěla k obnovení díla.