Máte rádi zvířata, historii, oslavy, ruční tvorbu nebo rádi pomáháte životnímu prostředí? Pak se o víkendu určitě nebudete nudit! Sobota na Chomutovsku je nabitá zajímavými akcemi. Pokud byste si přesto nevybrali, přináší vám Chomutovský deník jeden tip od mosteckých a jeden od německých sousedů.

Z Hrádku se ponese štěkot loveckých psů

Červený hrádek a okolí se do soboty probudí štěkotem loveckých psů. Hned v devět hodin dopoledne totiž na zámku odstartuje výstava loveckých plemen. Už o hodinu později dojde na slavnostní zahájení přehlídky trofejí s předáním mysliveckých vyznamenání a pasováním nejlepšího adepta ze zkoušek. Všichni návštěvníci zámku se také dozvědí více o mysliveckých tradicích, uslyší troubení skupin trubačů a děti se mohou těšit na poznávací soutěže. V rytířském sálu navíc budou vystaveny trofeje spárkaté zvěře ulovené v loňském roce na Chomutovsku. Děti i dospělí se krátce po dvanácté mohou těšit na Divadlo o přírodě a na dětskou pěveckou soutěž na téma příroda. Vstupné stojí jen dvacet korun, děti zaplatí polovic.

Kadaň se přenese do minulosti

Sobotní odpoledne se prostor pod kadaňskými hradbami promění v bojiště. Od 14:00 hodin tam bude k vidění rytířské ležení skupiny Pro Fide zaměřené na johanitský řád. Připraveny jsou soutěže pro malé rekruty, jízda no koních, stánek s meči a štíty a samozřejmě občerstvení. Nebude chybět ani ukázka dobového léčení raněného, při kterém doslova stříká krev, ani středověká a renesanční hudba v podání místních trubadúrů. Pořadatelé nevybírají vstupné.

Férová snídaně u hradeb: Buchty a bábovky s sebou

Kluci Michálkovi přijeli na Férovou snídani do Kadaně až z Prahy.Jste příznivci fair trade a rádi tedy dáváte lidem možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek? Pak se tuto sobotu v 9:30 hodin vydejte do Kadaně na férovou snídani, jejímž cílem je podpora fair trade. Snídaně se koná při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě. Veřejná férová snídaně proběhne na kadaňských hradbách pod kaštanem nedaleko vstupu do Městské knihovny. Pokud bude pršet přesune se piknik do věže kadaňského hradu, kam se vchází právě přes knihovnu.

Co s sebou?  Fairtradové dobroty se rády kamarádí s těmi lokálními. Můžete si upéct buchtu z fairtradového kakaa a cukru, biomouky, medu od místního včelaře a vajíček od souseda a k tomu si uvařit do termosky fair trade čaj nebo kávu. Nemáte čas ani chuť na pečení? Pak stačí chleba namazaný marmeládou z jahod z vaší zahrádky, fairtradovou čokoládovou pomazánkou nebo sýrem od místního farmáře. Hlavně nezapomeňte vzít deku, hrníček, talířky, ubrousky, nože a lžičky. Ty by ve vašem košíku taky neměly chybět!

Naučte se triky se starými triky

Neradi vyhazujete staré věci a naopak milujete vlastnoručně vyrobené originály? Pak se v sobotu ve 14:00 hodin vydejte do Staré Vsi. Právě tam je připraven workshop nazvaný triky s triky, díky kterému se naučíte ze starého bavlněného trika vyrábět originální módní kousek. Do Staré Vsi je možné vstoupit s platnou vstupenkou do zooparku.

Pomozte vyčistit přehradu

Již po šesté se tuto sobotu sejdou dobrovolníci, kteří rádi přidají ruku k dílu, pokud jde o životní prostředí. K akci „Čištění Nechranické přehrady 2013" se můžete přidat i vy. Sraz a prezence proběhne již tradičně v obci Poláky na návsi v 7:00 hodin.

Jirkov oslaví svůj první majáles

Jirkovské gymnázium se pokouší vytvořit novou jirkovskou tradici. V sobotu od 11:00 hodin totiž připravilo historicky první majáles. Všichni návštěvníci se mohou těšit na tradiční zábavu, která ke studentským oslavám patří. Chybět nebudou například svatby či volba krále majálesu. Těšit se ale můžete také na vystoupení dětí jirkovských mateřských a základních škol a později také na hudební skupiny z Jirkova i Chomutova. Každý bude mít možnost opéct si vuřt a zúčastnit se sportovních zápolení.

Hipodrom čekají první letošní dostihy

V sobotu se na koňském závodišti nad Mostem konají první letošní dostihy: Cena první dámy České republiky Jarní cena města Mostu. Dostihový den je uspořádán pod záštitou Ivany Zemanové, která se akce osobně zúčastní, slibují pořadatelé z hipodromu. Připraveno je celkem osm jednotlivých dostihů v době od 13:00 do 17.30 hodin. Vstupné stojí padesát korun.

Užijte si sobotní noc ve stylu módy u německých sousedůMilujete módu, sledujete nové trendy a zajímáte se o životní styl? Pak si tuto sobotu nenechte ujít již 13. Annaberskou noc módy.

Jednou v roce, v den Annaberské noci módy, se Annaberg-Buchholz stává „hlavním městem módy v Krušných horách". Středem zájmu je v ten den atraktivní prezentace jednotlivých obchodů, různorodé módní přehlídky a živá hudba. Až do půlnoci se mohou všichni návštěvníci kochat tím, co ukážou jednotlivá jeviště.

Na své si přijdou také pánové. Kromě krásných modelek se mohou těšit také na přehlídku historických a současných automobilů. Právě ta zahájí celý program v v 17:00 hodin společně s představením aktuálních módních trendů. Jarní a letní módu spolu s nástupem vlády barev si užijete na dlouhém molu v ulici Buchholzer Straße, na jevišti na náměstí a v ulici Wolkensteiner Straße. Ve 20:00 začne na jevišti na náměstí velká módní galashow. Modelky z Modeteam Drážďany v této profesionální show představí atraktivní módu prodejců z centra města.