Pobavit se a udělat dobrý skutek. To je cíl benefičního maškarního plesu s názvem „Pomoc pro Dianku", který se již za necelé dva týdny uskuteční v Kulturním domě v Jirkově.

Veškeré peníze, které se vyberou na vstupném, budou věnovány čtrnáctileté Diance Borkovcové, která trpí Crohnovou chorobou. Ta peníze použije na svoji výživu. „Všichni účinkující se zřekli nároku na honorář. Posílejte proto rosím informaci o plesu dál, ať je nás tam zase plný sál jako loni a vybereme pro Dianku co nejvíce peněz," vyzývá organizátor benefičního plesu Petr Mácha.

Devatenáct hodin denně na přístroji

Dianka se o své nemoci dozvěděla ve svých deseti a půl letech, kdy neustále zvracela. Právě tehdy se zjistilo, že má zcela nefunkční žaludek, což způsobila Crohnova nemoc. Od té doby Dianka vyzkoušela různé léčby, ale ani jedna nezabrala. Užívá tedy jen „udržovací" léky a umělou výživu. Tu ji do těla pomocí hadičky zavedené přes nos pumpuje přístroj, na který musí být připojená devatenáct hodin denně. Právě ten jí dodává do těla potřebnou energii, kterou nemůže přijmout běžnou stravou, kterou si denně dopřává každý z nás.

Od doby, kdy lékaři odhalili, co se skrývá za Dianky potížemi se situace příliš nelepší, ba naopak. Nemoc se totiž nedá vyléčit. „V jícnu se Diance začaly tvořit zánětlivé změny a lékaři se bojí, že by se mohl ucpat," svěřila se maminka Dianky Lada Borkovcová se současným zdravotním stavem své dcery.

Proto jí v lednu chtějí udělat PEG. Sto dvacet centimetrů cévky, která je schovaná v jejím těle by se zmenšilo jen na třicet. Místo z nosu by totiž cévka vedla do střev přímo z břicha. PEG přináší i další výhody. Sníží se počet absolvovaných anestezií. „Dianka je tři roky bez přestávky na sondě. Ta se musí každý druhý měsíc v anestezii měnit. U PEGu je to jen jednou za půl roku a jde to i bez anestezie," vysvětluje Lada. Dianka, ale s novinkou nesouhlasí. Bojí se, že bude ještě více omezená pohybem. Letos navíc Diance objevili nádor na štítné žláze. Ten naštěstí nebyl zhoubný.

Umělá výživa, bez které Dianka nemůže žít, stojí devět až devět a půl tisíce měsíčně. Pro maminku Dianky to představuje zásadní finanční problém. Právě proto již loni přišel Petr Mácha s nápadem uspořádat benefiční ples. Tehdy dostala Dianka za vybrané peníze notebook a zbylé peníze šly na její výživu. Letos se benefice uskuteční podruhé.

Ples se koná dne v sobotu 24.listopadu od 20:00 hodin v jirkovském kulturním domě. Masky jsou vítány, ale nejsou povinné. Vstupenky, které stojí dvě stě padesát korun, je možné rezervovat již nyní v informačním centrum v Jirkově na telefonním čísle 724525421 nebo přímo u organizátora akce Petra Máchy na čísle 776887900.

Maximální kapacita kulturního domu je zhruba dvě stě dvacet míst. Pokud by se zcela zaplnil, mohlo by se vybrat pětapadesát tisíc, které by Diance stačily na půl roku života.

Co vše maškarní ples nabízí?

* Zahraje skupina Sortiment a Michal David Revival
* Jak se tančí latinsko- americké a standardní tance na svém předtančení ukáží sourozenců Kreisslových
* Zaujme módní přehlídka historického spodního prádla a šatů
* Zazpívá zpěvačka Klárka Kozlovská
* Nanajský tanec a žonglování s talířem předvede žonglér FÍLA
* Chybět nebude bohatá tombola