Vznikl jako chudobinec, později v něm byla poliklinika, poté sídlo policie a nakonec ubytovna pro chudé. Jako ubytovna, tentokrát ale pro zaměstnance průmyslových zón, měl dům za chomutovským soudem sloužit i dál. Nově ho ale odkoupilo Družstvo Rezidence Chomutovské Vinice, které s ním má jiné úmysly.

„Bude to hezké bydlení, které chceme pronajímat normálním a slušným lidem. Většina Chomutovanů žije v nevábném prostředí v panelácích. Tam se rodí, rozvádí, přitom už tam nechtějí být, láká je centrum,“ vylíčil člen představenstva družstva Petr Káš. „Kolikrát svůj byt na sídlišti pronajmou a jdou bydlet do pronájmu v centru, kde si klidně připlatí,“ dodal. Novotou vonících bytů v cihlových domech je ale méně než zájemců o ně.

Piráti Chomutov, ilustrační hokeje.
Šance pro Piráty: Chomutov jim dal na mládežnický hokej dotaci 2,4 milionu

Kromě bytů mají v domě vzniknout také lékařské ordinace a kavárna. „Chceme ji mít přímo v hlavním vchodě, kde je původní dlažba a krásné schodiště. Stolky mohou být dole i nahoře nad ním. Víme, že se kavárnou neuživíme, každý ale chce mít svou kavárnu a tahle bude krásná. Chceme ji ve stylu pražského Café Savoy,“ přál by si chomutovský podnikatel.

Zatím budova stále vypadá tak, jak ji opustili její poslední obyvatelé. Známky toho, že v ubytovně hořelo, nejsou patrné. Zůstalo tam ale harampádí a starý nábytek. V jedné z místností je například místo dveří barevný závěs, postele bez matrací a přes místnost natažená šňůra s prádlem. V další je použitý nábytek, který chtěli bývalí majitelé využít pro ubytovávání zaměstnanců.

O něco starší historii ukazují strohé cely předběžného zadržení ve sklepě a také rehabilitační vany. Ty zase odkazují na to, že budova sloužila jako první chomutovská poliklinika, než se přestěhovala do nových prostor. „Dodnes si pamatuju, jak jsem tam chodil k doktorovi. Šel jsem jako malý kluk na odběry krve a měl jsem z toho trauma,“ směje se při vzpomínce Káš. Stejný prostor dnes spoluvlastní a má možnost ho přetvořit.

Bude tu soukromá školka?

Prvních třináct bytů má být dokončeno letos na podzim. V dalším roce přijde na řadu osm ordinací, kavárna a dalších třináct bytů. V jednom z křídel by mohla vzniknout i soukromá školka.

„Původně jsme uvažovali, že by tam mohl být domov důchodců. Záleží hlavně na tom, oč lidé budou mít zájem,“ podotkl předseda představenstva Jan Mleziva. Sám žije v Praze, dům s více než stoletou historií ho ale zaujal. „Je zajímavý svou historií, tvarem i umístěním. Je to hezká stavba,“ ocenil.

Dům má půdorys hranatého písmene U, uvnitř je travnatá plocha, kde si mohou hrát děti obyvatel domu. Jen přibudou stromy a cesty vysypané kačírkem. Za prostranstvím vznikne parkoviště pro sedmdesát aut. Jako poslední přijde na řadu fasáda domu. I když není památkově chráněný, družstvo se chce při úpravách držet jeho původního vzhledu.

Doprava Ústeckého kraje. Ilustrační foto
Veřejnou dopravou už se svezete i do Německa. Nově též do Marienbergu