Žatecko a Chomutov spojí do tří let nová čtyřproudová silnice. Včera byla slavnostně zahájena její stavba.

Nový 16 kilometrů dlouhý úsek bude součástí čtyřproudové silnice R7 Praha – Chomutov a naváže na loni otevřený čtyřpruh kolem zóny Triangle na Žatecku. Svou délkou se jedná o jednu z nejdelších staveb rychlostní silnice nebo dálnice, která bude letos v ČR zahájena.

„Už aby to bylo. Stará silnice není hrozná, ale pořád se musí někde přibržďovat,“ těší se Milan Třešňák, který jezdí do Prahy každý den do práce.
Silnice by měla být hotová v březnu 2013, na včerejším slavnostním zahájení stavby šéfové stavebních firem slíbili, že se pokusí termín zkrátit – řidiči by po nové silnici mohli začít jezdit už na podzim roku 2012.

Nová silnice ve směru od Prahy do Chomutova povede nejprve v souběhu s nynější komunikací. U Lažan, kde vyroste mimoúrovňová křižovatka, ji pak překříží. „Toto bude jediné místo, kde dojde k omezení provozu na nynější silnici I/7 během výstavby R7. Doprava tam bude převedena na provizorní komunikaci. Jinak se stavba nové silnice řidičů příliš nedotkne,“ sdělil René Komínek, ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Chomutov.

Nová silnice R7 dál jižně mine Všehrdy a Droužkovice. Poblíž tamního železničního tunelu vyroste další mimoúrovňová křižovatka, zároveň bude část silnice z Března do Chomutova přeložena. Od Droužkovic povede nová čtyřproudová silnice v souběhu se železniční tratí Žatec – Chomutov. U Spořic vyroste další mimoúrovňová křižovatka a silniční přivaděč. Nový úsek silnice R7 bude zakončen na už postavené křižovatce se silnicí I/13 Chomutov – Karlovy Vary v Nových Spořicích. Odtamtud už vede silnice I/7 až na hranici s Německem.

Výstavba silnice R7 mezi Žateckem a Chomutovem vyjde na více než pět miliard korun. Velká část z této částky má být hrazena z dotace od Evropské unie a půjčky od Evropské investiční banky.

Silnice pomůže zóně Triangle

„Nový úsek silnice R7 je velmi důležitý pro hospodářský rozvoj kraje. Silnice R7 vede kolem průmyslové zóny Triangle u Žatce a případní investoři se vždy zajímají o to, jaká je dopravní infrastruktura v místě, jaké je spojení s Německem. A tento nově budovaný úsek toto spojení výrazně zlepší,“ vyplynulo ze slov Jany Vaňhové, hejtmanky Ústeckého kraje.