Temná zákoutí, zčásti zazděné nebo zamřížované výlohy, střepy na chodnících a posprejované zdi i dveře. Tak vypadají mnohá sídliště.

Jakmile se setmí, lidé kteří jimi procházejí, raději instinktivně přitahují kabelky a tašky blíž k tělu a rozhlížejí se, jestli není na blízku podivné individuum.
Obyvatelé se na většině sídlišť necítí jistě. Své obavy vyjádřili i na webu Chomutovského deníku. „Kdo by se cítil bezpečně na sídlišti. Služebna policie se na noc zavírá, stavy se snižují, nemají benzín, ani lidi a složení obyvatelstva je jaké je,“ zmínil se pisatel s přezdívkou Abe. Také v anketě vysoce převyšoval počet nespokojených lidí nad těmi, kdo se na periférii cítí dobře.

K obavám mají dobrý důvod. Vlnu nechuti zvedl jen týden starý případ, kdy v lesíku na Písečné kdosi surově napadl ženu. Aby pustila kabelku, kopl ji do obličeje a přerazil jí nos. Samozřejmě se nejedná o jediné přepadení.

Uteč nebo útoč

Rodiny ze sídlišť se přizpůsobily okolnostem a pro jistotu počítají takřka se vším. Zatímco před lety si možná vystačily s klasickou poučkou: „nebav se s cizími a nikomu neotevírej“, dnes děti vybavují zvláštními radami, co dělat a za jakých okolností. Nebo jim rovnou pořizují kasry a paralyzéry.

„Poučil jsem dcery, aby utíkaly, jakmile na ulici uvidí někoho podezřelého. Už se jim to vyplatilo, když je pronásledoval feťák na kole a chtěl peníze,“ uvedl například Zdeněk Měrka z Písečné. „Kdyby bylo pozdě, vědí, že mu mají vrazit prsty do očí. Tu bolest nevydrží ani mistr světa,“ podělil se o své tipy jak se uchránit. Dcery musí být každý den do pěti doma, dokonce i starší, které už je osmnáct. Po ruce stále nosí mobil.

Nepříjemné zkušenosti ale neutekl desetiletý syn. Okradl ho gang dětí a jen na poslední chvíli unikl bití.

I další rodiny jsou nuceny přemýšlet, jak co nejlépe uchránit sebe i děti před přepadením. „Nepouštím dcery nikam samotné. Chodí jedině ve dvou nebo ve skupince s kamarádkami. Dokonce je nepouštím ani autobusem,“ prozradila také Jaroslava Pilařová. „Koupila jsem jim pepřový sprej, ale chtěla bych pro ně něco ještě pohotovějšího, aby to nemusely hledat po kapsách,“ uvažuje.

Jsou sídliště bezpečná?

Na sídliště, blíž k problémům

O tom, že se nejvíc trestné činnosti páchá na sídlištích, ví policie své. Byl to i jeden z hlavních důvodů, proč strážníci přestěhovali svou služebnu z centra města do Dřínovské ulice na sídlišti Březenecká. Mají tam své operační středisko i centrálu městského kamerového systému.

Loupeží ubývá, pocit bezpečí neroste

Podle policejných statistik bylo v Chomutově spácháno od ledna do listopadu loňského roku 68 loupežných přepadení. V roce 2009 jich bylo 103 a rok před tím 115. Objasněnost bývá většinou padesátiprocentní. Podle čísel by se zdálo, že se situace postupně lepší. Policie to připisuje prevenci.

Obyvatelé Chomutova ale zlepšení nepociťují. Vyplynulo to i z analýzy, kterou si nechalo před časem zpracovat město od jihlavského sociologa Daniela Hanzla. Drtivá většina občanů podle ní považuje zločinnost ve svém okolí za největší problém. Požaduje proto lepší potírání kriminality.

PROTI GRÁZLŮM

Ostrý název kampaně jsme zvolili schválně. Jak jinak nazvat ty, kteří napadají, mlátí a okrádají nás, naše babičky, matky, partnerky, děti, kamarády, známé, prostě blízké…? Měli jsme snad zvolit policejní „pachatelé tresných činů“? Tak suché a neosobní, jako by se nás to netýkalo? Nebo snad „lupiči“? Aby to znělo jako z pohádky o Alibabovi? Kdepak, nic takového. Jsou to prostě GRÁZLOVÉ. Oni o kabelky taky neprosí, místo toho 55leté paní zlomí nos. Čí to byla máma a co by asi tomu floutkovi udělal?

Chomutovský deník říká: braňme se. Nezakládáme domobranu, nevyzýváme k demonstracím ani k braní zákona do vlastních rukou. Chceme vyburcovat ty, kteří mají na naše bezpečí dohlížet. Zároveň ale víme, že policista na každém rohu nikdy nebude a feťák si vetchou babičku vždycky někde vyhlídne. Proto chceme také poradit všem, kteří chtějí být připraveni.

V následujících dnech budeme radit, jaké prostředky pro sebeobranu vybrat, jak s nimi zacházet, kde a za kolik je pořídit. Společně s profesionálním instruktorem z Tiger Relax Clubu jsme pro náš web natočili krátké video na téma „boj na sídlišti“. Nebudeme vám ukazovat složité chvaty a efektní výkopy jako v Matrixu. Kousněte ho, kopněte mezi nohy, vražte prsty do očí! A utečte.

Máte nějaký nápad nebo se chcete k naší kampani připojit? Napište nám. josef.dusek@denik.cz